szpital w Sztumie

Szpital w Sztumie od 1 czerwca prowadzi spółka American Heart od Poland

Ze szpitala w Sztumie znikną dwa oddziały

Szpital w Sztumie wkrótce będzie działać bez dwóch oddziałów: ginekologiczno-położniczego oraz blisko z nim związanej neonatologii. Prowadząca go grupa American Heart of Poland już złożyła do NFZ wniosek o rozwiązanie umów na prowadzenie tych oddziałów. Spółka zapowiada, że personel otrzyma propozycje pracy na innych oddziałach, chociaż w przypadku części osób nie będzie to możliwe.
Piotr
Piesik
30.06.2023 / 16:34

Szpital w Sztumie do końca maja tego roku prowadziła spółka Szpitale Polskie, objęta postępowaniem układowym. Wcześniej operator szpitala był w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Sztumską lecznicę przejęła grupa American Heart of Poland, która już po wstępnym audycie organizacyjno-finansowym zapowiadała restrukturyzację szpitala, liczącego 14 oddziałów, liczne pracownie i jednostki pomocnicze. Ten proces już się rozpoczął - dotyczy oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologii.

Jak informuje obecny operator szpitala w Sztumie, decyzja opiera się na gruntownej analizie rzeczywistych potrzeb mieszkańców powiatu. W sztumskim szpitalu rodzi się bardzo mało dzieci, w pierwszych miesiącach roku notowano przeciętnie tylko ok. 10 porodów. Grupa AHoP podkreśla, że w tej sytuacji personel ma nieporównywalnie mniejsze możliwości nabywania doświadczenia w opiece okołoporodowej.  Przy tak niskiej liczbie wykonywanych procedur medycznych nie ma też spodziewanych przychodów.

ZOBACZ TEŻ: Nowy operator dźwignie sztumski szpital z kolan?

Pracownicy, którzy spełniają kryteria zmiany oddziału, czyli ponad połowa personelu dwóch restrukturyzowanych oddziałów, w tym wszystkie pielęgniarki, otrzymają propozycje pracy w Szpitalu w Sztumie - zapewnia Beata Staniaszczyk z Grupy American Heart of Poland. Prowadzone są rozmowy z pobliskimi szpitalami, m.in. w Malborku, aby zapewnić możliwość zatrudnienia pracowników, którzy ze względu na wymagania kwalifikacyjne nie mogą pełnić innej funkcji w Szpitalu w Sztumie. Dążymy do zapewnienia wsparcia personelowi w okresie zmian.

A co z pacjentkami i pacjentami, którzy dotychczas mogli liczyć na opiekę w Sztumie? Grupa AHoP podaje, że działa w porozumieniu z władzami szpitala w Malborku, który ma zapewnić opiekę i leczenie dla pacjentek i pacjentów z powiatu sztumskiego. Odległość do Malborka to zaledwie 12 km, ponadto malborski szpital od kilku lat systematycznie rozwija oddział ginekologiczno-położniczy, liczba porodów tam się odbywających sięga kilkuset rocznie, zapewniane są wysokie standardy opieki medycznej. Malborski szpital zajął m.in. 1  miejsce w ogólnopolskim konkursie Rodzić po ludzku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szpital w Bytowie zawiesił działalność porodówki

Z takim rozwojem sytuacji liczyli się zarówno pracownicy szpitala, jak i mieszkańcy. Obawiano się też o przyszłość oddziału pediatrycznego, z naszych informacji wynika jednak, że pediatria pozostanie w strukturach lecznicy. Grupa AHoP nie ukrywa, że jej celem jest koncentracja zasobów i inwestycji tam, gdzie mogą mieć największy wpływ na zdrowie i dobro pacjentów z regionu. W kontekście starzejącego się społeczeństwa oznacza to przywiązywanie szczególnej wagi do leczenia chorób cywilizacyjnych, w tym neurologicznych i kardiologicznych, m.in. do zawałów serca i udarów mózgu. 

Obecny operator szpitala 30 czerwca złożył wniosek o rozwiązanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia co do restrukturyzowanych oddziałów, z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Grupa zapewnia, że o wdrożeniu reorganizacji poinformowano działające w szpitalu organizacje związkowe oraz Starostwo Powiatowe, które odpowiada za zapewnienie opieki medycznej dla mieszkańców powiatu. Z pracownikami obu oddziałów prowadzone są indywidualne rozmowy.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze