74 tys. Pomorzan zaszczepionych przeciw COVID-19 w miesiąc

W ostatnich tygodniach na Pomorzu znacznie przyspieszyły szczepienia przeciw COVID-19. Obecnie województwo pomorskie zajmuje drugie miejsce w Polsce w rankingu szczepień na 10 tys. osób, i pierwsze (także na 10 tys. osób) w szczepieniu dzieci.
Dorota
Abramowicz
22.12.2021 / 16:03

Na Pomorzu tylko w środę, 22 grudnia stwierdzono 1241 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 36 osób. Kwarantanną objętych jest ponad 28 tysięcy mieszkańców naszego województwa. W szpitalach przez chorych na COVID-19 zajęte są 1102 łóżka i 74 respiratory.

Te informacje, w połączeniu z doniesieniami o nieuchronnym pojawieniu się nowych zakażeń spowodowanych przez wyjątkowo zaraźliwy wariant Omikron, oraz z wprowadzonymi w Europie utrudnieniami dla tych, którzy nie mają paszportów covidowych, sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na szczepienia przeciw zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.

Tylko między 24 listopada a 22 grudnia liczba Pomorzan, którzy przyjęli przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki, wzrosła o ok.74 tys. osób!

– Dziennie na Pomorzu szczepi się prawie 11 tysięcy osób, w tym prawie 2600 przyjmuje pierwszą dawkę – mówi dr Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. szczepień.

dr Piotr Kobzdej
pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. szczepień

Już 62,3 proc. populacji w wieku od pięciu lat otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki, a w pełni zaszczepionych zostało prawie 60 procent uprawnionych. To stawia nasze województwo na drugim miejscu w Polsce, zaraz za Mazowieckiem, w rankingu szczepień na 10 tys. osób. Jeszcze lepiej wypadamy w szczepieniach dzieci. Obecnie zajmujemy pod tym względem pierwsze miejsce w kraju.

Z ostatnich danych wynika, że na Pomorzu zaszczepiono pierwszą dawką już 115 tys. dzieci do 11. roku życia. Ogółem:

  • największy odsetek szczepień zanotowano w Gdańsku – prawie 67 proc.,
  • najniższy – 35,2 proc. – w Sierakowicach.

Wśród nastolatków (12-19 lat) szczepionkę otrzymał co drugi młody człowiek. Wraz z wiekiem, odsetek ten rośnie, by u seniorów w wieku powyżej 70 lat osiągnąć 85,8 proc.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze