Castle Triathlon Malbork 2023. Zwycięzca złamał granicę 8 godzin!

Castle Triathlon Malbork 2023 to największa impreza sportowa w Malborku, wysoko ceniona w środowisku triathlonistów. Na poszczególnych dystansach rywalizowały setki zawodniczek i zawodników. Triumfator na dystansie pełnego ironmana Miłosz Sowiński jako drugi Polak złamał granicę 8 godzin. Za doskonałe przygotowanie i przeprowadzenie zawodów słowa uznania odbierali organizatorzy z Marcinem Waniewskim - nadal czynnym triathlonistą - na czele.
Zawodnicy na trasie rowerowej podczas walki na dystansie ironmana

Autor: Urząd Miasta Malbork

Castle Triathlon Malbork 2023. Wyniki

W trakcie Castle Triathlon Malbork rozgrywano zawody na kilku dystansach. Pływanie odbywało się w wodach rzeki Nogat, z wejściem do wody pod murami zamku krzyżackiego. Wyjście odbywało się na przeciwnym brzegu, następnie rywalizacja kolarska i biegowa na trasie wyznaczonej w okolicy Malborka. To ogromny wysiłek dla organizmów startujących sportowców, na dystansie pełnego ironmana (3,8 km pływania, 180 km na rowerze oraz maraton biegowy, czyli 42,195 km) limit czasowy wynosił 16 godzin.

Kto triumfował na poszczególnych dystansach? Na 1/8 ironmana (wystarczy podzielić wcześniej podane liczby) zwyciężyli Jakub Maliszewski oraz Patrycja Nerć. Doskonałe szóste miejsce zajął Emil Ziniewicz z Malborka.

Na 1/4 ironmana najszybsi byli Igor Siódmiak i Karolina Jahnz. Na tzw. połówce zwyciężył Jakub Spaleniak, natomiast rywalizację kobiet wygrała Katarzyna Rumińska z Malborka.

Przed startem do walki na dystansie pełnego ironmana. Na poszczególnych dystansach uczestnicy zakładali czepki w odmiennych kolorach. W chwili startu o godzinie 6. rano woda Nogatu miała temperaturę 18 stopni Celsjusza

W trakcie Castle Triathlon Malbork odbywają się mistrzostwa Polski w aquabike'u - konkurencji składającej się jakby z pełnego ironmana, lecz bez biegu - 3,8 km pływania oraz 180 km na rowerze. Tu zwyciężyli Marek Markowski oraz Aleksandra Korulczyk.

Wysokie uznanie dla malborskich zawodów przejawia się m.in. w tym, że rywalizacja na dystansie pełnego ironmana posiada rangę mistrzostw Polski. Start do pierwszej części konkurencji - pływania - odbywał się o godzinie 6. rano, limit czasu to 16 godzin, więc ostatni pojawiali się na mecie już późnym wieczorem, około godziny 22. Wśród nich znajdował się Błażej Cymerman, który ironmana pokonał w czasie blisko 16 godzin, mimo że porusza się na wózku inwalidzkim.

Zwyciężył Miłosz Sowiński, który jako drugi Polak w historii złamał na dystansie pełnego ironmana granicę 8 godzin, uzyskując czas 7.55,47. Rywalizację kobiet wygrała Martyna Młynarczyk.