Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Nie żyje Wojciech Mokwiński, współautor Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku

W wieku 86 lat zmarł Wojciech Mokeiński, architekt, plastyk, współautor opracowania formy plastycznej pomnika Poległych Stoczniowców ’70 w Gdańsku.
Wojciech Mokwiński
Wojciech Mokwiński, zdjęcie z 1980 roku

Autor: Archiwum ASP w Gdańsku

Wojciech Mokwiński nie żyje. Był współautorem Pomnika Poległych Stoczniowców

Wojciech Mokwiński urodził się w Kowlu w 1937 roku. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, dyplom uzyskał  w 1963 roku w pracowni prof. Stanisława Różańskiego.

W Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP) pracował jako starszy wykładowca na Wydziale Architektury i Wzornictwa, następnie na Wydziale Rzeźby.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pomnik wciąż trwa i jest dziś jak wyrzut sumienia. I powinien nim być

Jest współautorem opracowania formy plastycznej pomnika Poległych Stoczniowców ’70 w Gdańsku oraz autorem wraz z prof. Jackiem Krenzem koncepcji placu Solidarności wokół tego pomnika.

W sierpniu 2014 roku na wniosek Europejskiego Centrum Solidarności został wraz z innymi budowniczymi pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku uhonorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

O śmierci Wojciecha Mokwińskiego poinformował na swoim profilu na Facebooku rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prof. Krzysztof Polkowski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka