Mieszkańcy Słupska pobiegli z Maratonu do Aten

Mieszkańcy Słupska wzięli udział w słynnym biegu i pokonali w Grecji legendarną trasę z miejscowości Maraton do Aten, od której wzięła się nazwa oraz przybliżony dystans maratońskich zmagań.
Trasę biegu pokonali: Arkadiusz Bednarczyk, Sławomir Ćwirko, Karolina Kępka, Agnieszka Klimczak, Piotr Nachyła, Tomasz Piotrkowski, Jarosław Rawski, Paweł Sadowski.

Autor: Archiwum prywatne | slupsk.pl

Grupa słupskich pasjonatów biegania, w tym głównie członkowie stowarzyszenia sportowego „Stopa Słupsk” udała się do Grecji, by wystartować w  Maratonie Ateńskim.

W niedzielę, 12 listopada grupa ośmioro słupszczan pokonała historyczną trasę z Maratonu do Aten, zwiedzając więc Grecję również z perspektywy tej legendarnej drogi. Co ciekawe, była to 40 edycja „Maratonu Ateńskiego”, na starcie którego stanęło ponad 21 tysięcy biegaczy z całego świata. Ostatecznie bieg ukończyło nieco ponad 17 tysięcy osób.

PRZECZYTAJ TEŻ Po pierwszym maratonie zeszły mu paznokcie. Ale potem wystartował jeszcze 199 razy

Nazwa biegu jest słynna, gdyż od właśnie od tej trasy Maraton – Ateny pochodzi właśnie nazwa maraton. A wzięła się ona dokładnie z legendy o posłańcu Filippidesie, który w 490 r. p.n.e. miał pokonać trasę z miejscowości Maraton do Aten, by poinformować o wojennym zwycięstwie w starciu Greków z Persami. Po oznajmieniu wiadomości posłaniec zmarł. Historia ta zainicjowała stworzenie biegu maratońskiego i włączenie go do pierwszych olimpijskich igrzysk nowożytnych w Atenach w 1896 roku. Co ciekawe, dystans z Maratonu do Aten wynosił 37 km, a pierwsze biegi rozgrywane były na trasie dokładnie 40 km. W 1908 roku dystans maratonu zwiększono do 42 kilometrów i 195 metrów, by meta biegu była na wprost … miejsca, na którym zasiadał król brytyjski Edward VII. Od tego czasu obowiązuje właśnie taki dystans.