Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W niedzielę na Darze Młodzieży odpalona zostanie najwyższa w Trójmieście choinka

W niedzielę, 10 grudnia na Darze Młodzieży rozbłyśnie najwyższa w Trójmieście choinka. To tradycja, która zrodziła się podczas Rejsu Niepodległości w 2018 roku. Tego dnia Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza także na bezpłatne zwiedzanie żaglowca. Na pokład będzie można wchodzić w godz. 10-17.
W niedzielę na Darze Młodzieży odpalona zostanie najwyższa w Trójmieście choinka

Autor: gdynia.pl

Nadarza się rzadka okazja, aby z bkliska przyjrzeć się najbardziej znanemu polskiemu żaglowcowi - Darowi Młodzieży. Wszyscy chętni, którzy chcą zobaczyć fregatę szkolną Uniwersytetu Morskiego w Gdyni od kuchni,  mogą to zrobić w niedzielę,10 grudnia w godz. 10-17. Żaglowiec będzie cumował przy nabrzeżu Pomorskim. Zwiedzający będą mogli wejść pod pokład i poznać warunki, które towarzyszą praktykantom oraz załodze podczas rejsów.

- Zapraszamy wszystkich gdynian i turystów - zaprasza Bartosz Tobieński, rzecznik prasowy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. - Będzie można wejść pod pokład, zobaczyć, jak na co dzień wygląda żeglowanie praktykantów i załogi stałej, zobaczyć mesę, wejść do salonu kapitańskiego. A o godz. 17.00 na grotmaszcie rozbłyśnie najwyższa choinka w Trójmieście.

Po ekspozycji oprowadzać będą studenci Uniwersytetu Morskiego oraz załoga Daru Młodzieży. Będzie okazja, aby ze szczegółami dowiedzieć się, jak przebiegają praktyki na żaglowcu, jak wygląda dzień powszedni, jakie to uczucie kiedy przez kilka tygodni nie schodzi się na ląd. Zwiedzający przekonają się, że plac Kaszubski jest też … na statku. Z kolei w salonie kapitańskim zobaczą najnowsze trofeum, które Dar Młodzieży niedawno otrzymał Sultan Quaboos Sailing Trophy. Nie ma bardziej prestiżowej nagrody od tej, przyznawanej przez Sail Training Organization.

Spragnieni kolejnych wrażeń? Po godz. 16 ze świątecznym repertuarem wystąpi Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego pod dyrekcją Karola Hilla. A godzinę później prof. dr hab. inż. kpt ż. w. Adam Weintrit, rektor UMG – w towarzystwie prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka i kpt. ż.w. Rafała Szymańskiego, komendanta Daru Młodzieży – uruchomią najwyższą choinkę w Trójmieście.

Dar Młodzieży jest trzymasztową fregatą, której najwyższe dwa maszty – grot i fok – mają po 49,5 m wysokości, a nieco mniejszy krojc – 46,5 m wysokości. Światełka wiszą na szczytach wszystkich masztów. W najwyższym punkcie osiągają wysokość około 60 metrów od poziomu morza. Na choinkową ozdobę zużyto 200 metrów sznura i 200 żarówek.

– Niezwykła choinka na maszcie Daru Młodzieży nawiązuje zarówno do morskiego charakteru naszego miasta, jak i uczelni – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Ale to nie tylko najwyższa choinka w Trójmieście, to także symbol pamięci o tych, którzy w czasie świąt będą poza domem na morzu.

Tradycja zapalania światełek na „Darze Młodzieży” zrodziła się podczas Rejsu Niepodległości w grudniu 2018 roku, kiedy to żaglowiec był u Wybrzeży Stanów Zjednoczonych w Los Angeles.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama