Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Białe róże na tablicy pamięci Pawła Adamowicza. Mieszkańcy oddali hołd zamordowanemu prezydentowi

W trzecią rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza, samorządowcy i mieszkańcy spotkali się w miejscu ataku, by złożyć kwiaty przy pamiątkowej tablicy upamiętniającej byłego prezydenta Gdańska. - Dobro, które zostawił naszej gdańskiej wspólnocie prezydent Paweł Adamowicz, jest i w nas zostanie– mówiła Aleksandra Dulkiewicz.
Białe róże na tablicy pamięci Pawła Adamowicza. Mieszkańcy oddali hołd zamordowanemu prezydentowi
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze) 

13 stycznia 2022 r. mijają trzy lata od wydarzeń, które rozegrały się na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ustawionej na Targu Węglowym w Gdańsku. Prezydent Gdańska uczestniczył w koncercie finałowym, w czasie którego wygłosił uroczyste przemówienie. Wydarzenie zakończyło się niespodziewanie i tragicznie - atakiem nożownika, który, jak się później okazało, zadał śmiertelne ciosy. Włodarz zmarł następnego dnia w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. W trzecią rocznicę zamachu, hołd, w miejscu w którym stała scena, oddali Pawłowi Adamowiczowi samorządowcy oraz mieszkańcy.

- Czasami wydaje mi się, że to było wczoraj, albo było czymś nierzeczywistym, wręcz nieprawdopodobnym – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – Spotykając was, kochane gdańszczanki i kochani gdańszczanie, wiem jedno. Że dobro, które zostawił naszej gdańskiej wspólnocie prezydent Paweł Adamowicz jest i w nas zostanie.

Prezydent Gdańska towarzyszyli m.in. Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego, Tadeusz Truskolaski, prezes Unii Metropolii Polskich oraz prezydent Białegostoku, Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni oraz Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

PRZECZYTAJ: Czy można wybaczyć mordercy brata? Rozmowa z Piotrem Adamowiczem

Po złożeniu kwiatów, uczestnicy uroczystości rocznicowych udali się Bazyliki Mariackiej, w której pochowany jest Paweł Adamowicz. Pochodowi towarzyszył utwór „The Sound of Silence”, wygrywany  z carillonu Ratusza Głównego Miasta. W czwartkowym wydarzeniu nie wzięła udziału najbliższa rodzina byłego prezydenta. Uczestniczący w posiedzeniu Sejmu Piotr Adamowicz skierował do uczestników przesłanie.

SPRAWDŹ: Trzeci rok mroku po tamtym światełku do nieba. Zabójca się nie przyznaje, wkrótce proces

- Dziękuję za to, że trzy lata temu, tego tragicznego wieczoru, byliśmy razem i za to, że dwa lata temu i rok temu również byliśmy razem. Dziękuję, że jesteście w tym symbolicznym miejscu. Myślą i sercem jestem z wami – napisał brat zamordowanego prezydenta. – Wreszcie, niedawno trafił do sądu akt oskarżenia w sprawie zamordowania Pawła. Niestety, równocześnie okazało się, że na skutek psucia przez rządzących wymiaru sprawiedliwości, proces i wyrok może zostać zakwestionowany. Chodzi o to, że w składzie sędziowskim znalazła się osoba z nominacji neo-KRS. W świetle orzecznictwa europejskiego oznaczać to może niewłaściwe obsadzenie, co może rzutować na cały proces oraz wyrok. Jestem tym głęboko poruszony i zaniepokojony.

Kontynuacja uroczystości nastąpi w piątek, w rocznicę śmierci. O godz. 18 w Bazylice Mariackiej odbędzie się msza święta w intencji Pawła Adamowicza, po zakończeniu której, przy grobie zamordowanego prezydenta, odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama