Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Starogard przykładem pozytywnych zmian

W ciągu pięciu lat mijającej kadencji władze Starogardu zainwestowały w rozwój miasta setki milionów złotych. Te środki przeznaczono na inwestycje i działania społeczne, które poprawiły jakość życia mieszkańców miasta
  • Źródło: materiał informacyjny
Starogard przykładem pozytywnych zmian

Autor: UM Starogard Gdański

Wielkie wyzwania, nowe doświadczenia

- Rozpoczynając swoją drugą kadencję postawiłem sobie konkretne cele. Część z nich była kontynuacją bieżących zadań, część stanowiła nowe wyzwania. Przyświecała im jedna myśl – zmienić Starogard w miasto przyjazne do życia, z którego mieszkańcy są dumni. Wszyscy wiemy, że ta kadencja do łatwych nie na leżała. Synonimem tych czasów były nie stabilność, niepewność i ryzyko. W takiej sytuacji niezwykle trudnym wyzwaniem było efektywne zarządzanie finansami miasta i realizacja zamierzonych planów, bo sytuacja wymuszała nieustanną weryfikację priorytetów. Mimo trudności, z jakimi przyszło nam się mierzyć w tej kadencji, nie zwolniliśmy tempa inwestycyjnego. W rozwój Starogardu zainwestowaliśmy blisko 150 milionów złotych. Udało się przy tym pozyskać 64 mln zł ze źródeł zewnętrznych - mówi prezydent miasta Janusz Stankowiak.

150 mln na inwestycje

Starogard Gdański od lat rozwija się w sposób zrównoważony. W 2019 roku budżet miasta wynosił przeszło 200 mln zł. W 2024 roku po raz pierwszy jego finanse przekroczyły wartość 300 mln zł, a plan inwestycyjny został podwojony.

Do najważniejszych zadań kończącej się kadencji na pewno należą inwestycje drogowe. Miasto wydało na nie ponad 70 mln zł. Wiązały się nie tylko z poprawą wizerunku i komfortu jazdy, ale również z pracami podziemnymi, budową kanalizacji czy zbiornika retencyjnego. Największym zadaniem w tym zakresie o wartości ponad 13 mln zł była modernizacja pięciu ulic i czterech mostów w okolicy dawnych Młynów.

Ważną inwestycją społecznie tej kadencji była budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 8. Jej koszt to ponad 11 mln zł. Lekcje wuefu nabrały całkiem innego wymiaru, a wielu utalentowanych młodych sportowców otrzymało dodatkowe miejsce do uprawiania swoich pasji. Dzieci i młodzież doczekały się również nowego miasteczka rowerowego przy Szkole Podstawowej nr 3, a także nowych boisk i placów zabaw w miejscach swojego zamieszkania. Również ważną społecznie inwestycją tej kadencji była budowa centrum wypoczynkowo-sportowego z kompleksem letnich basenów na Piekiełkach. Miasto zyskało atrakcyjnie urządzoną przestrzeń do wypoczynku, rekreacji i aktywności fizycznej. Miejsce zachęca do odwiedzin turystów, chociażby ze względu na znakomicie wyposażony parking dla kamperów.

Miasto zrównoważonego rozwoju

Aktualnie w Starogardzie trwają pra ce przy modernizacji kolejnych strategicznych dla miasta ulic jak Chojnicka, Szwoleżerów i Chopin. Koszt tych prac to ponad 20 mln zł, z czego 18 mln zł po chodzi z Polskiego Ładu. W planach jest też rozpoczęcie budowy Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny i budowa sali sportowej przy Szkole Pod stawowej nr 4. Inwestycje zostały dofinasowane na poziomie 37 mln zł.

- Przez ostatnie pięć lat nasze miasto bardzo wypiękniało. Te zmiany dotyczą każdej sfery codziennego życia. Nie tylko ulice, skwerki, place i budynki zmieniły swój wygląd. Dużo zainwestowaliśmy w rozwój społeczny. Dbamy o każdego mieszkańca. Mamy bogatą ofertę imprez sportowo-kulturalnych. Mamy doskonale zorganizowaną i wyposażoną infrastrukturę sportową. Budujemy nowe mieszkania. Jest Dom Seniora, powstaje Klub Seniora. W mieście działa UTW. Zmieniliśmy system dowozu dzieci z niepełnosprawnościami do szkół, zapewniając im komfort i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Zapewniliśmy uczniom szkół podstawowych darmową komunikację miejską. Zwiększyliśmy bezpieczeństwo mieszkańców montując czujki czadu w ich domach w ramach pilotażowe go projektu #czadakcja2023. Wspieramy w działaniach stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Współpracujemy też z lokalnym biznesem, dbając o rozwój gospodarki i o ochronę środowiska - podkreśla włodarz Starogardu.

Starogard - dobre miejsce do życia

Starogard oferuje dzisiaj bardzo wiele. Jest dobrym miejscem do życia dla ludzi młodych, dla studentów, dla rodzin i dla seniorów. — Jestem przekonany, że ostatnie lata zapiszą się w historii Starogardu Gdańskiego jako czas pozytywnych zmian i wspólnych sukcesów, na które wszyscy ciężko pracowaliśmy. Bardzo dziękuję moim współpracownikom, radnym Rady Miasta za owocną współpracę, przedsiębiorcom za otwarte umysły i potrzebę współdecydowania o rozwoju miasta, wreszcie mieszkańcom, za ich zaangażowanie w lokalne sprawy, otwartość na dialog obywatelski i ogromną solidarność, którą poczuliśmy, gdy trzeba było jednoczyć siły i nieść pomoc. Podsumowując - Starogard ma ogromny potencjał rozwojowy, świetną lokalizację i jeszcze bar dziej świetlaną przyszłość - spuentował Janusz Stankowiak.


Starogard Gdański

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka