Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Krok w stronę metropolii na Pomorzu. Projekt ustawy trafił do MSWiA

Projekt ustawy metropolitalnej dla Pomorza trafił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na ręce wiceministra złożyli go wspólnie wojewodą pomorską marszałek województwa pomorskiego, przewodniczący Związku Uczelni w Gdańsku oraz samorządowcy z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Kolejny raz rozpoczyna się droga legislacyjna ustawy.
Gdynia, ul. Władysława IV, Abrahama, Świętojańska

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Projekt ustawy metropolitalnej dla Pomorza trafił do MSWiA

W Warszawie w czwartek, 22 lutego odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządowców z Pomorskim Zespołem Parlamentarnym oraz wiceministrem MSWiA Tomaszem Szymańskim i dyrektorem Grzegorzem Ziomkiem z MSWiA. Od ośmiu lat przedstawiciele Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot zabiegają o prawne usankcjonowanie drugiej metropolii w Polsce.

Samorządowcy o szansach rozwojowych w metropolii

Projekt ustawy metropolitalnej w 2020 r. trafił do Sejmu jako senacka inicjatywa ustawodawcza, jednak na początku ubiegłego roku, po dwóch latach w tzw. „zamrażarce sejmowej”, posłowie zdecydowali o jego odrzuceniu w pierwszym czytaniu.

– Pomorski Zespół Parlamentarny, ale także wiceminister do spraw samorządu w MSWiA, otrzymali od pomorskich samorządowców projekt ustawy metropolitalnej. Jest to niezwykle ważne, ze względu na kwestie rozwojowe naszej metropolii, chociażby te związane z transportem i ochroną klimatu. Mam nadzieję, że to zrozumienie, zarówno w Sejmie, jak i w rządzie, będzie – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, wiceprezes Rady OMGGS.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ustawa metropolitalna. Gdynia zaapelowała do posłów o wznowienie prac

– Ustawa to nie tylko regulacje prawne, ale przede wszystkim rzeczywisty klimat współpracy, który towarzyszy nam od wielu lat. Przede wszystkim współdziałamy od najmniejszych do największych gmin jako jedność. Wierzę, że ta inicjatywa, która została dzisiaj tak przychylnie przyjęta, spotka się ze sprawną realizacją i wkrótce doczekamy przyjęcia przez Sejm ustawy metropolitalnej. To ustawa, na którą czekają wszystkie pomorskie gminy – przekonuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i prezes Rady OMGGS.

Projekt wspierają środowiska naukowe, biznesowe oraz związki samorządowe. Poparcie dla ustawy deklarują też pomorscy posłowie i senatorowie.

– Pomorzanie czekają na tę ustawę od wielu lat. Nie ma już żadnych przeszkód, żebyśmy ją przyjęli. To dobra ustawa dla wszystkich mieszkańców całego Pomorza. Bez zbędnej zwłoki chcę, żeby Sejm, a później Senat, ją procedowali, i przyjmiemy ją na pewno – zapewnia senator Ryszard Świlski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Władza metropolitalna jest w stanie tworzyć spójny system planowania strategicznego w regionie

– To, co udało wam się zrobić, to m.in. to, że uzyskaliście państwo akceptację i zrozumienie. Podtrzymuję, że jest to dla nas również bardzo ważne – tak samo, jak ustawa metropolitalna. Oczekiwania społeczne wobec idei obszarów metropolitalnych są niezwykłe, jak również wokół ustawy. Mają państwo moje wsparcie w tym zakresie – powiedział na spotkaniu wiceminister MSWiA Tomasz Szymański.

I dodał, że jest to ważny społecznie projekt, dlatego będzie procedowany jako projekt rządowy.

Ustawa metropolitalna dla Pomorza. Co zakłada?

Ustawa metropolitalna to przede wszystkim dodatkowe środki na realizację wspólnych zadań. Oficjalne utworzenie metropolii oznacza, że co roku na Pomorzu zostanie kilkaset milionów złotych (5,75 proc. podatku PIT), które obecnie trafiają do budżetu państwa. Dlatego ustawa może dać szansę na:

  • wspólne planowanie inwestycji i przebiegu dróg na Pomorzu,
  • rozbudowę siatki połączeń,
  • zakup dodatkowych autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów,
  • ale też lepsze skomunikowanie mniejszych miejscowości.
PRZECZYTAJ TEŻ: Reforma metropolitalna „w dwóch aktach”. Potrzebne delikatne podejście

– Dla nas ten projekt jest niezwykle ważny, bo chodzi w nim o integrację prowincji z metropolią. To kwestie transportowe, klimatyczne, edukacyjne, kulturalne i wiele innych płaszczyzn, na których możemy się spotykać oraz dyskutować. Mamy nadzieję, że ustawa o związku metropolitalnym zostanie uchwalona jak najszybciej – mówi Leszek Sarnowski, starosta powiatu sztumskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama