Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Malbork to miasto, które stale się rozwija

Nowy wizerunek miasta dzięki kluczowym inwestycjom dla mieszkańców i turystów
  • Źródło: materiał informacyjny
Malbork to miasto, które stale się rozwija

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Malbork to miasto, które stale się rozwija, to inwestycje własne i wy korzystane szanse, które dają fundusze unijne i krajowe. Ostatnie lata zmieniły oblicze grodu nad Nogatem, dały nowe możliwości spędzania wolnego czasu, ekologiczną i bezpłatną komunikację miejską, zrewitalizowane przestrzenie miejskie oraz zmodernizowane stare budynki, które zachwycają pięknymi fasadami, wyremontowane drogi czy bogatą ofertę sportową, kulturalną i edukacyjną.

Rewitalizacja, czyli nowe życie Śródmieścia

Od kilku lat naczelną polityką rozwojową Malborka jest rewitalizacja. Obszarem, który został objęty wsparciem, jest teren historycznego Śródmieścia. W celu ożywienia tej przestrzeni i wyeksponowania jej walorów od 2017 r. wdrażany jest zintegrowany projekt rewitalizacyjny Malbork na „+” składający się z dwóch uzupełniających się komponentów: inwestycyjne go (koszt 19,8 mln zł łącznie ze środkami wspólnot mieszkaniowych, dofinansowanie 8,7 mln zł) i społecznego (koszt 1,9 mln zł, dofinansowanie 1,8 mln zł). W ramach tych działań wykonano remonty około stuletnich zabytkowych kamienic oraz budynków z funkcją mieszkaniową. Dzięki zaangażowaniu wspólnot mieszkaniowych i samorządu z sukcesem zakończono modernizację 37 budynków. Dodatkowo zrewitalizowano parki przy ul. Reymonta, pl. 3 Maja, przy Szpitalu Jerozolimskim oraz stworzono ścieżkę historyczną.

Kamienica przy ul. Grunwaldzkiej

Bardzo ważnym akcentem tego projektu było powstanie dwóch placówek dla dzieci, młodzieży oraz rodzin - pierwsza w zaadoptowanym zabytkowym budynku przy ul. Sienkiewicza, druga w odrestaurowanej wieży ciśnień. Placówki prowadzone są przez ZHP Chorągiew Gdańska we współpracy z MOPS i MCKiE.

Miasto Malbork przygotowuje się do nowej perspektywy finansowej i opracowuje Gminny Program Rewitalizacji. Prace nad nim planuje zakończyć w roku 2024.

Odpocznij nad Nogatem

Nogat jest drugą po zamku największą wartością w mieście. Charakteru dodaje mu zrewitalizowany Park Północny będący „zielonymi płucami miasta”, w którym znajduje się plac zabaw z punktem widokowym i wieloma innymi atrakcjami, tężnia oraz kąpielisko miejskie, gdzie na plażowiczów czeka kolejna niespodzianka – dmuchańce na wodzie. Tężnia i dmuchańce zostały zakupione w ramach Budżetu Obywatelskiego. Te wszystkie atrakcje łączą zmodernizowane bulwary, które udało się odnowić dzięki funduszom pozyskanym z Programu Współpracy Transgranicznej. Bulwary to 3,5 km ścieżki dla pieszych, biegaczy i rowerzystów z pięknym widokiem i urokliwymi miejscami odpoczynku. Koszt wykonania bulwarów wraz z placem zabaw to 21,9 mln zł, w tym dofinansowanie 19,3 mln zł.

Bulwary nad Nogatem

Wyremontowane drogi i bezpieczne przejścia dla pieszych

Remonty dróg są dla władz miasta priorytetem. Na ten cel systematycznie wy dawane są własne środki i pozyskiwane fundusze zewnętrzne. W ostatnich latach wyremontowano ul. Słowackiego (koszt 7,1 mln zł, dofinansowanie 3,3 mln zł), ul. Broniewskiego i ul. Pola, Sportową, Wio senną, Dąbrówki (wartość inwestycji 2,8 mln zł, dofinansowanie 100%), ul. Chrobrego (koszt 3,6 mln zł, dofinansowanie 1,7 mln zł), ul. Nowowiejskiego (koszt 12 mln zł, dofinansowanie 7,4 mln zł), ul. Grunwaldzką i 3 Maja (koszt 2,9 mln zł, dofinansowanie 2,7 mln zł) oraz na bieżąco naprawiano pozostałe odcinki dróg. W najbliższym czasie rozpocznie się modernizacja kolejnych ulic - Zakopiańskiej, Kwiatkowskiego i części Jagiellońskiej, na którą miasto pozyskało 7,2 mln zł. Malbork Miasto dba również o bezpieczeństwo pieszych doświetlając i modernizując kolejne przejścia, jak np. te na ul. Reymonta, Mickiewicza, Jagiellońskiej czy w Kałdowie.

Stawiamy na aktywność

Malbork posiada bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę sportową i rekreacyjną. Poza bulwarami nad Nogatem można odpocząć w zrewitalizowanych parkach, poćwiczyć na siłowni zewnętrznej, biegać, jeździć rowerem. Dzieci, młodzież oraz do rośli mają do dyspozycji wiele boisk, które są modernizowane i powiększane, jak np. Orlik przy ul. Kwiatkowskiego (koszt 1,1 mln zł, dofinansowanie 550 tys. zł) i boisko przy ul. Toruńskiej (koszt 2,5 mln zł, dofinansowanie 1 mln zł). Powiększone zostało również lodowisko (koszt 2 mln zł, dofinansowanie 850 tys. mln zł), rozbudowana przystań żeglarska (koszt 1,3 mln zł, dofinansowanie blisko 1 mln zł).

Bezpłatna i ekologiczna komunikacja miejska

Od lipca 2023 r. wszyscy pasażerowie mogą poruszać się po Malborku autobusami miejskimi bezpłatnie. Dzięki temu duża część mieszkańców zamieniła swoje auta na ten właśnie środek transportu, co potwierdza duża frekwencja w pojazdach. Jest to tym bardziej przyjemne, że 6 z 10 autobusów to nowe, elektryczne pojazdy zakupione w większości ze środków unijnych (koszt 19,6 mln zł, dofinansowanie 13,8 mln zł). W planach jest pozyskanie środków na zakup kolejnych. Przed nami kolejne projekty Najważniejsze projekty, które już otrzymały dofinansowanie i będą realizowane w najbliższej przyszłości to I etap remontu Ratusza Staromiejskiego, budowa żłobka dla 100 dzieci oraz projekty w ramach ZIT dla MOF Malbork-Sztum w obszarach: efektywność energetyczna, adaptacja do zmian klimatu, bioróżnorodność, mobilność miejska, infrastruktura zdrowotna i wspieranie integracji społeczno-gospodarczej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka