Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

W Łebie powstanie port serwisowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Wchodząca w skład Grupy Orlen spółka Baltic Power wygrała przetarg na dzierżawę terenu w porcie w Łebie, przeznaczonego do obsługi morskiej farmy wiatrowej. Zostanie tam zlokalizowany port serwisowy do obsługi farmy Baltic Power, której budowa planowana jest na lata 2024-2026. W tym czasie na morzu stanie ok. 70 turbin o łącznej mocy do 1,2 GW, które będą serwisowane przez flotę statków operującą z portu w Łebie.
(Fot. PKN Orlen)

W ramach wygranego przez Baltic Power przetargu, spółka zabezpieczyła teren o powierzchni ok. 1,1 hektara. Powstanie tam baza do obsługi morskiej farmy wiatrowej. Kluczowy element inwestycji to wchodzące w skład kompleksu nabrzeże, które wymagać będzie przebudowy, w celu dostosowania go do parametrów pozwalających na realizację operacji logistycznych.

Zgodnie z założeniami, baza serwisowa farmy Baltic Power będzie obsługiwała 3-4 jednostki CTV przeznaczone do transportu personelu serwisowego. Każda zabierze na pokład jednorazowo do 24 techników wraz z niezbędnym sprzętem. Baza będzie operowała 24 h na dobę, 365 dni w roku, ale rytm jej pracy w dużym stopniu będzie uzależniony od pór roku oraz panujących na morzu warunków atmosferycznych.

Harmonogram zakłada, że realizacja bazy serwisowej rozpocznie się w 2023 r., zakończy w 2024 r., a jej szacunkowy koszt wyniesie ok. 20-30 milionów złotych.

 – Port serwisowy stanowi serce eksploatacji morskiej farmy wiatrowej. Spośród wszystkich analizowanych przez nas lokalizacji, to właśnie Łeba najlepiej spełnia kluczowe kryteria, takie jak odległość od farmy, czy potencjał rozwoju infrastruktury. Łeba to także dynamicznie rozwijający się ośrodek, który w przyszłości może odgrywać ważną rolę w łańcuchu dostaw dla branży offshore wind – podkreśla Jarosław Broda, prezes Baltic Power

Port serwisowy stanowi centrum zarządzania operacjami eksploatacji i utrzymania morskich farm wiatrowych. Na jego terenie zlokalizowane będą m.in.:

  • biuro,
  • magazyn części zamiennych,
  • warsztat.

Łącznie na miejscu pracować będzie mogło nawet 50 osób odpowiedzialnych za utrzymanie i eksploatację morskiej farmy wiatrowej.

Do najważniejszych zadań operujących z bazy techników będzie należało utrzymanie prawidłowej pracy farmy, m.in. poprzez cykliczne przeglądy turbin wiatrowych. W ich trakcie, serwisanci będą weryfikować wydajność, zużycie i parametry działania poszczególnych elementów turbin, zgodnie ze ściśle określonymi procedurami, a w razie konieczności – dokonywać bieżących napraw. Nad całością prac będzie czuwał system informatyczny do zarządzania produkcją, który, monitorując na bieżąco efektywność pracy farmy, będzie również wskazywał turbiny lub ich elementy wymagające np. rutynowej wymiany.

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to wspólne przedsięwzięcie realizowane przez Grupę Orlen i Northland Power. Obszar inwestycji, o łącznej powierzchni ok. 131 km2, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka