Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Gdańsk: Potrzebujący spotkali się przy wielkanocnym stole

Na placu nieopodal bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku w sobotę, 30 marca odbyło się tradycyjne śniadanie wielkanocne dla osób ubogich i samotnych. Na stołach nie zabrakło tradycyjnego żurku, bigosu z kiełbasą i kolorowych pisanek. W czasie spotkania rozdano także ponad 500 paczek z żywnością.
śniadanie wielkanocne dla potrzebujących, Gdańsk 2024

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Śniadanie wielkanocne dla potrzebujących w Gdańsku. Rozdano 500 paczek

W tym roku na potrzebujących czekały tradycyjne świąteczne potrawy, a wśród nich ok. 1,5 tys. jaj w postaci kolorowych pisanek, bigos, żurek, biała kiełbasa, a także wielkanocne ciasta: makowce, serniki i baby. Nie zabrakło też świeżych owoców.

śniadanie wielkanocne dla potrzebujących, Gdańsk 2024

– Święta Wielkiej Nocy to czas, który powinien łączyć. Jestem bardzo wdzięczna gdańskim restauratorom, Duszpasterstwu Akademickiemu „Górka”, harcerzom oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy ten świąteczny stół przygotowali. To właśnie oni sprawiają, że nikt nie jest sam w tym szczególnym czasie – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Życzę Państwu nadziei, spokoju i siły do zmiany swojego życia. Wszystkiego najlepszego z okazji świąt Wielkiej Nocy.

Śniadanie odbyło się w przygotowanym na tę okazję namiocie, w którym ustawiono stoły i ławki. Wydarzenie rozpoczęło się od tradycyjnego poświęcenia pokarmów. Wręczono także podziękowania wspierającym organizację wydarzenia: Andrzejowi Szydłowskiemu, Adriannie Liniewskiej ze Szczepu Bór oraz radnemu Piotrowi Dzikowi.

Potrzebujący otrzymali ponad 500 paczek z żywnością. Znalazły się w nich m.in. herbata, owoce i słodycze, a także produkty suche. Duszpasterstwo Akademickie „Górka” przygotowało również ok. 750 paczek z żywnością, ubraniami i bielizną, które przekazano do ośrodków pomocy, takich jak schroniska dla osób w bezdomności czy domy samotnych matek. 

W spotkaniu uczestniczyli m.in. metropolita gdański ks. abp Tadeusz Wojda, proboszcz bazyliki Mariackiej w Gdańsku ks. prałat Ireneusz Bradtke oraz przeor Klasztoru Dominikanów w Gdańsku o. Michał Osek. Organizatorami wydarzenia byli Polska Izba Gospodarcza Restauratorów i Hotelarzy oraz Duszpasterstwo Akademickie „Górka”. Dobroczynne wydarzenie wsparł też tradycyjnie Szczep Bór Hufca ZHP Gdańsk-Śródmieście.

Śniadanie wielkanocne dla potrzebujących także w Sopocie

O potrzebujących nie zapomniano także w Sopocie. W Hali 100-lecia Sopotu do wspólnego posiłku zasiadło ok. 350 osób. Dzięki zaangażowaniu Caritas Archidiecezji Gdańskiej ubodzy i samotni mogli świętować ten najważniejszy czas przy wspólnym i tradycyjnym stole.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka