Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Skarszewy: „Koperta Życia” trafi do przewlekle chorych i starszych

Centrum Usług Społecznych w Skarszewach zachęca mieszkańców gminy do udziału w akcji „Koperta Życia CARITAS”. Jest ona skierowana do osób przewlekle chorych, starszych i samotnych. Akcja polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji, m.in. o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, kontaktach do najbliższych, danych osobowych.
Skarszewy: „Koperta Życia” trafi do przewlekle chorych i starszych

Autor: UM Skarszewy

Koperta Życia to akcja, do której przystąpienia zachęcają lekarze i pracownicy pogotowia ratunkowego. Niejednokrotnie informacje, jakie powinna zawierać koperta, mogą uratować komuś życie. Zwłaszcza jeśli karetka pogotowia ma do czynienia z osobą nieprzytomną lub z utrudnionym kontaktem i nie ma nikogo kto mógłby lekarzowi wyjaśnić jakie leki chory przyjmuje, czy co się działo zanim pacjent stracił przytomność. 

„A my – Centrum Usług Społecznych Skarszewy przy udziale Caritas Pelplin – przygotowaliśmy ją dla mieszkańców Skarszew. Akcja skierowana jest do osób przewlekle chorych, starszych, samotnych i polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych, w tym nr PESEL. Już wkrótce «Koperty Życia» trafią do mieszkańców Miasta i Gminy Skarszewy” – czytamy na profilu CUS.

Osoby zainteresowane akcją proszone są o kontakt z Magdaleną Wańdoch – Koordynatorem Indywidualnych Usług Społecznych, tel. 58 588 24 34.  Podobne działania od kilku już lat prowadzi także Kociewskie Centrum Zdrowia wraz ze starostwem, tyle że pod nazwą „Pudełko życia”. Gmina Miejska Starogard Gdański kampanię „Pudełko życia” rozpoczęło w 2014 r. Na początku włączyło się 836 starogardzian – posiadaczy „pudełka”. W kolejnym roku dołączyło kolejnych 600 osób. Od te pory co roku grono posiadaczy „Pudełka Życia” powiększa się o kolejnych kilkaset osób. 

Jak poinformowała nas Sylwia Neubauer, rzeczniczka Kociewskiego Centrum Zdrowia, najbliższa edycja kampanii odbędzie się już 26 kwietnia na parkingu przy starostwie. 
Przypomnijmy, „Pudełka życia” zawierają w sobie naklejkę na lodówkę oraz kartę informacyjną do samodzielnego wypełnienia. Ważne, aby w karcie znalazły się informacje dotyczące chorób, przyjmowanych leków, uczuleń potwierdzonych przez lekarza, miejscu przechowywania dokumentacji medycznej, czy też numery telefonów do najbliższych osób, które mają być poinformowane o ewentualnym pobycie w szpitalu. Pudełko wkłada się do lodówki, a dołączoną do niego specjalną naklejkę należy nakleić na drzwiach lodówki. Informacja, jakie pacjent przyjmuje leki, na co jest uczulony, może wydatnie skrócić czas udzielenia pomocy medycznej. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama