Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Festiwal Europejski Poeta Wolności, czyli gdańskie święto literatury

Debaty literackie, spotkania, Instytut Kultury Miejskiej zaprasza miłośników poezji, i nie tylko. W środę m. in. Wykład Mistrzowski Mariusza Szczygła oraz nocne czytanie poezji
Festiwal Europejski Poeta Wolności

Autor: Bogna Kociumbas-Kos

Mariusz Szczygieł, Magda Heydel, Jerzy Jarniewicz, Katarzyna Kasia, Jakobe Mansztajn, Michał Rusinek, Tomasz Różycki, Agnieszka Wolny-Hamkało, Tomasz Stawiszyński i inni będą gośćmi Festiwalu Europejski Poeta Wolności. Wielkie święto literatury odbędzie się w Gdańsku 17-20 kwietnia. 

Festiwal Europejski Poeta Wolności w Gdańsku

Przed nami seria debat i spotkań literackich, okazja, by poznać bliżej finalistów i finalistki Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Sercem i miejscem festiwalu jest nowa siedziba organizatora festiwalu, Instytutu Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11. 

(fot. Bogna Kociumbas-Kos)

Europejski Poeta Wolności to nagroda literacka, festiwal poezji i seria wydawnicza prezentująca tomy autorów i autorek nominowanych w danej edycji konkursu. EPW organizowany jest w trybie dwuletnim. Przed nami odsłona ósma. 

- Tegoroczny program Festiwalu Europejski Poeta Wolności Małgorzata Lebda i Magdalena Kicińska oparły o hasło PRZEPŁYW – mówi Dagny Kurdwanowska, kierowniczka działu literackiego IKM i koordynatorka festiwalu.  - W świecie przenikania się dyscyplin wspólnie zbadamy przepływy między poezją i prozą, i sprawdzimy, co leży na ich styku. Ważnym tematem będzie również miejsce i znaczenie wolności – w poezji i w naszym codziennym życiu.

(fot. Bogna Kociumbas-Kos)

Moment kulminacyjny festiwalu to wręczenie Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności Monice Herceg za tom „Okres ochronny" w tłumaczeniu, z języka chorwackiego, Aleksandry Wojtaszek. Gala odbędzie się 19 kwietnia o godz. 19.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. 

Na cały festiwal wstęp jest bezpłatny, niektóre wydarzenia wymagają wcześniejszej rejestracji. Na uroczystość wręczenia Nagrody EPW obowiązują zaproszenia, ale w przestrzeni IKM odbędzie się transmisja wręczenia nagrody, a następnie - otwarte dla wszystkich - wydarzenie artystyczne z instalacjami performatywnymi.

W programie festiwalu wykłady, debaty, spacery i lekcje poetyckie. 17 kwietnia IKM zaprasza na wykład mistrzowski, podczas którego Mariusz Szczygieł opowie o wolności poezji. O sprzecznościach targających tym pojęciem Katarzyna Kasia porozmawia z Karoliną Lewestam, Małgorzatą Halber i Tomaszem Stawiszyńskim. Performatywne „Nocne czytanie poezji" będzie okazją do bliższego poznania twórczości finalistów i finalistek Nagrody EPW. 

CZYTAJ TEŻ: Olga Tokarczuk z tytułem doctora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

18 kwietnia odbędzie się debata, podczas której Paulina Małochleb porozmawia z Tomaszem Różyckim, Katarzyną Szaulińską i Łukaszem Barysem o możliwościach języka „przepływającego" między poezją i prozą. Tego samego dnia w ramach pasma „Mój Miłosz" pomorscy poeci i poetki przeczytają wiersze i przekłady poetyckie Czesława Miłosza

19 kwietnia to z kolei okazja, by przysłuchać się rozmowie  Michała Rusinka z Jakobe Mansztajnem, Agnieszką Wolny-Hamkało i Grzegorzem Uzdańskim, w której padnie przewrotne pytanie – po co nam poezja? 

W Tajnych Kompletach o poezję „od kuchni" można będzie zapytać Julię Szychowiak, w Marpressie Piotra Czerskiego, w Smaku Słowa Tadeusza Dąbrowskiego, a w Nurtach Rafała Skoniecznego. 

(f        ot. Bogna Kociumbas-Kos

Na dzisiejsze spotkanie z Mariuszem Szczygłem limit miejsc dostępnych na Audytorium został już wyczerpany, a zapisy w związku z tym zamknięte. Osoby zainteresowane mogą obejrzeć w IKM o 19.00 transmisję spotkania.

A o godz. 21 - Nocne czytanie poezji. W myśl zasady, że nocą poezja smakuje najlepiej – spotkanie z wierszami finalistów i finalistek Nagrody EPW IKM zaplanowało po zmierzchu.  Podczas festiwalu swoje wiersze w językach oryginału przeczytają Anja Erämaja (Finlandia), Monika Herceg (Chorwacja), Mireła Iwanowa (Bułgaria), Miriam Van hee (Belgia), Arvis Viguls (Łotwa). Utwory pochodzić będą z tomów poetyckich serii EPW – Nominacje 2024. Ich przekłady usłyszymy w interpretacji Macieja Świnarskiego, muzyka i improwizatora, który jednocześnie nawigować będzie przebiegiem wieczoru.

Szczegóły programu na: www.europejskipoetawolnosci.pl

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama