Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Znamy wyniki konkursu na motyw graficzny festiwalu filmowego AAFF

Projekt Jana Kowalskiego, artysty z Wrocławia, jury konkursu na motyw graficzny filmowego All About Freedom Festival oceniło najwyżej. Już jesienią zwycięska praca będzie promować osiemnastą edycję tej imprezy. Do udziału w konkursie stanęło 87 prac.
All About Freedom
Rozstrzygnięto konkursk na motyw graficzny festiwalu filmowego AAFF

Autor: Europejskie Centrum Solidarności | All About Freedom

Konkurs na opracowanie motywu graficznego 18. edycji filmowego All About Freedom ogłoszono go 1 marca. Napłynęło 87 prac. Ich twórczyniami i twórcami było 65 osób z Polski, Białorusi i Ukrainy, z większych i mniejszych ośrodków, studentki i studenci szkół artystycznych, ale i grono profesorskie. Powtarzającymi się motywami były: klatka, ptaki, kamera, latawce, taśma filmowa.

Obrady jury konkursu na motyw graficzny AAFF 2024  (fot. materiały prasowe)

– Wybór najlepszego projektu okazał się wyzwaniem, choć brzmi to jak truizm, obrady jury do końca były intensywne. Niełatwo stworzyć projekt, który będzie oddawał ideę festiwalu, wyznaczał nowe kierunki interpretacji hasła „wolność”, przyciągnie uwagę w przestrzeni miejskiej, a do tego, poprzez nowoczesną plastykę, ożywi ducha festiwalu z osiemnastoletnią tradycją – zauważa Krystyna Weiher-Sitkiewicz, członkini jury. 

Zwyciężyła spontaniczność i dwuznaczność

Jury najwyżej oceniło – choć nie jednogłośnie – twórczą swobodę i spontaniczność projektu Jana Kowalskiego, żywiołowość kreski, dwuznaczność motywu i odmienność od poprzednich festiwalowych grafik. 

– Żyjemy w niepewnych czasach, pełnych wyzwań, gdzie trzeba działać szybko i spontanicznie, ale zarazem pewnie i odważnie. Praca Jana Kowalskiego najlepiej oddaje ten charakter, dodatkowo podkreślając jedną z nielicznych stałych dla nas wszystkich, potrzebę wolnego i spokojnego domu – mówi Dominika Janicka, członkini jury.

Zwycięski projekt, alternatywna wersja kolorystyczna (fot. materiały prasowe)

Jan Kowalski w 2023 roku obronił dyplom z grafiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. To artysta wizualny, grafik, twórca obiektów, członek kolektywu artystycznego Zbiór, współzałożyciel i kurator galerii-pracowni Serwis. 

All About Freedom – co to za festiwal?

To coroczny festiwal filmowy organizowany w Gdańsku przez Europejskie Centrum Solidarności. Jego tematem przewodnim są różne wymiary wolności zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym. Widzowie mają okazję oglądać filmy fabularne i dokumentalne z całego świata, w tym premiery. Projekcjom towarzyszą spotkania z artystami i twórcami kultury. Namysł nad kondycją współczesnego świata ma inspirować ludzi do zmiany rzeczywistości. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 12–19 października 2024.

Organizatorem konkursu było Europejskie Centrum Solidarności, a jego partnerem Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. 

Kim jest Jan Kowalski, zwycięzca konkursu? 

Jan Kowalski to artysta wizualny, grafik, twórca obiektów. Członek kolektywu artystycznego Zbiór, współzałożyciel i kurator galerii-pracowni Serwis. Dyplom obronił na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2023). Pracuje w klasycznych technikach grafiki warsztatowej, m.in. intaglio, sitodruk, poszukując w nich własnego wyrazu. Często wykracza poza klasyczne formy, tworząc instalacje oraz obiekty. W swoich realizacjach snuje rozważania na temat tożsamości, pochodzenia, religii, zmian społecznych.

Uczestnik wielu wystaw m.in. Biennale plakatu (Boliwia, 2022), cyklu wystaw prac studenckich (Gdańsk, Wrocław, Wilno, Belgrad, 2021–2022), Najlepsze dyplomy (BWA Wrocław, 2024). Stypendysta ministra kultury i dziedzictwa narodowego (2018).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama