Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„Mamy wiatr do żeglowania...”. Opowieść o morskim Gdańsku

Z okazji 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy Muzeum Gdańska we współpracy z Archiwum Państwowym w Gdańsku oraz Centrum Badań Memlingowskich Uniwersytetu Gdańskiego otwiera nową wystawę pn. „Mamy wiatr do żeglowania… Związki Gdańska z Hanzą w XIV-XVI w.”. Można ją oglądać do 3 listopada.
Hans Holbein Młodszy, Portret kupca gdańskiego Georga Giesego w kantorze hanzeatyckim w Londynie w 1532 r.,
Hans Holbein Młodszy, Portret kupca gdańskiego Georga Giesego w kantorze hanzeatyckim w Londynie w 1532 r.

Autor: Ze zbiorów Staatliche Museen w Berlinie, Gemäldegalerie | J. P. Anders, 2024 r.

„Mamy wiatr do żeglowania… Związki Gdańska z Hanzą w XIV-XVI w.” to opowieść o Gdańsku jako mieście morskim, o zamieszkujących w nim ludziach, marynarzach i szyprach, którzy byli kupcami i prowadzili szeroko zakrojone kontakty handlowe oraz współpracę polityczną, gospodarczą i kulturalną z innymi miastami wchodzącymi w skład Hanzy. Jak działała organizacja zrzeszająca miasta Europy Środkowej i Północnej, dlaczego była ważna dla Gdańska, jakich statków używano do przewożenia towarów, w jaki sposób mieszkańcy radzili sobie z pieniędzmi i rachunkami będzie można dowiedzieć się odwiedzając wystawę w Muzeum Gdańska.

Georg Braun, Hans Hogenberg, Widok Londynu zamieszczony w dziele „Civitates orbis terrarium. Urbium praecipuarum totius mundi”, 1612 r. (Ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk)

44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy. Wystawa w Muzeum Gdańska

Wystawie towarzyszą wykłady. 

  • Już w czwartek, 13 czerwca o godz. 17: „Gdańszczanin w świecie liczb, cen, pieniędzy w późnym średniowieczu i czasach nowożytnych”, wykład wygłosi dr Marcin Grulkowski.
  • Z kolei w sobotę, 22 czerwca o godz. 13 prof. Beata Możejko z Uniwersytetu Gdańskiego opowie o związkach Gdańska z Hanzą w XV i XVI w. Wykład połączony będzie z oprowadzaniem po wystawie.
Epitafium obrazowe Demoet von der Beke, 1425-1430 (fot. E. Grela 2011 r., bazylika Mariacka w Gdańsku)
  • Na sobotę, 15 czerwca przewidziano oprowadzania w trzech językach: angielskim (godz. 10), niemieckim (godz. 12) i polskim (godz. 14). 

Ekspozycję oglądać można od 8 czerwca do 3 listopada 2024 r. w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama