Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Starogard Gdański: Tak może wyglądać pomnik Józefa Hallera

W ocenie komisji, której zadaniem było wyłonienie najlepszej koncepcji pomnika Józefa Hallera w Starogardzie Gdańskim, najlepszą propozycję złożył MC Architekci Marcin Czyżewski. Wyróżniono także prace autorstwa Przemysława Nowaka i Pauliny Woźniak oraz Katarzyny Gliwy. Zanim prezydent podejmie ostateczną decyzję, przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne.
pomnik generała Józefa Hallera w Starogardzie Gdańskim, zwycięska koncepcja, Marcin Czyżewski
Zwycięski projekt w konkursie na koncepcję pomnika gen. Józefa Hallera w Starogardzie Gdańskim autorstwa MC Architekci Marcin Czyżewski

Autor: UM Starogard Gdański

Pod ocenę jury w konkursie na koncepcję pomnika Józefa Hallera, jaki miałby stanąć w Starogardzie Gdańskim, poddane zostały 23 prace. 

– Po podsumowaniu punktacji sędziowie zidentyfikowali autorów zwycięskich pomysłów. Pierwszą nagrodę w wysokości 20 tys. zł otrzymała praca autorstwa MC Architekci Marcin Czyżewski. Sędziowie przyznali też dwa wyróżnienia po 2,5 tys. zł każde. Otrzymały je prace autorstwa Przemysława Nowaka i Pauliny Woźniak oraz Katarzyny Gliwy – wyjaśnia Magdalena Dalecka, rzeczniczka starogardzkiego magistratu.

W Starogardzie Gdańskim ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję pomnika gen. Józefa Hallera

Zdaniem komisji, zwycięski projekt autorstwa MC Architekci Marcin Czyżewski wyróżniają nowoczesność i funkcjonalność. Praca Przemysława Nowaka i Pauliny Woźniak natomiast zwróciła uwagę jury oryginalnością formy oraz jej symboliką. Zaś w przypadku propozycji nadesłanej na konkurs przez Katarzynę Gliwę zaważyły tradycyjność postumentu i dynamika postaci. 

– Wygrana w konkursie nie jest jednak równoznaczna z realizacją zwycięskiej koncepcji – stwierdził Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu Gdańskiego. – Przed ostateczną decyzją dotyczącą wyboru pomysłu do realizacji chciałbym poznać zdanie mieszkańców Starogardu. Jakiego pomnika chcieliby najbardziej. Czy ma to być pomnik tradycyjny, czy nowoczesna konstrukcja, która najbardziej spodobała się członkom Komisji, czy też koncepcja łącząca oryginalność z symboliką.

Szczegóły dotyczące terminu ogłoszenia konsultacji i sposobu ich przeprowadzenia miasto dopiero ogłosi.

Pomnik Józefa Hallera w Starogardzie Gdańskim. Ten projekt zwyciężył! 

Projekt Marcina Czyżewskiego wyróżniła nowoczesna i lekka forma instalacji, która w bardzo ciekawy oraz innowacyjny sposób ukazuje sylwetkę gen. Józefa Hallera. Koncepcję cechują oryginalność, nowoczesność i funkcjonalność. Zaprojektowany pomnik łączy historię z symboliką, odwołując się zarówno do barw Błękitnej Armii, jak i zaślubin Polski z Morzem.

pomnik generała Józefa Hallera w Starogardzie Gdańskim, zwycięska koncepcja, Marcin Czyżewski
Zwycięska koncepcja Marcina Czyżewskiego. Widok od strony dworca PKP, ul. Kolejowa (UM Starogard Gdański)

Cała instalacja umieszczona jest w bardzo płytkim zbiorniku wodnym. Ma to nie tylko wymiar estetyczny, ile symboliczny. Nawiązuje do zaślubin Hallera z morzem w Pucku. Sam napis „gen. Józef Haller” stoi częściowo zanurzony w wodzie, niczym postać generała brodząca w morzu.

– Naszym zdaniem to unikalne połączenie nowoczesnej, dość oryginalnej formy konstrukcyjnej z symboliką, historią i tradycją z pewnością zainteresuje odbiorców. Atutem instalacji jest to, że sylwetka generała jest widoczna z dwóch stron i nie przesłania budynku dworca. Cała kompozycja doskonale wpisuje się w otoczenie i nadaje nowoczesnego charakteru dedykowanej przestrzeni. Po realizacji projektu, plac przed dworcem kolejowym może stać się obowiązkowym punktem spotkań mieszkańców Starogardu Gdańskiego, a w odwiedzających nasze miasto turystach budzić duże zainteresowanie – czytamy w uzasadnieniu komisji konkursowej.

Pomnik Józefa Hallera w Starogardzie Gdańskim. Wyróżnione projekty

W ocenie Komisji, pracę Przemysława Nowaka i Pauliny Woźniak wyróżniła niezwykła forma, która kształtem nawiązuje do mapy Polski z roku 1920. Konstrukcja, jak podkreślono, w sugestywny sposób uświadamia odbiorcy, jak zmieniały się granice naszego państwa oraz jak istotny wpływ na naszą teraźniejszość mają wydarzenia historyczne.

pomnik generała Józefa Hallera w Starogardzie Gdańskim, wyróżniona koncepcja, Przemysław Nowak, Paulina Woźniak
Wyróżniona koncepcja pomnika gen. Józefa Hallera w Starogardzie Gdańskim autorstwa Przemysława Nowaka i Pauliny Woźniak (UM Starogard Gdański)

W uzasadnieniu czytamy: 

„Postać gen. Józefa Hallera została tu przedstawiona w niebanalny sposób. Dodatkowo pięknie zaprojektowana zieleń, otaczająca pomnik, ożywia przestrzeń, która zachęca odbiorcę do odpoczynku, relaksu i przemyśleń nad przeszłością”.

Pomnik zaproponowany przez Katarzynę Gliwę przedstawia generała Błękitnej Armii Józefa Hallera pewnie kroczącego przez ziemie Starogardu Gdańskiego.

pomnik generała Józefa Hallera w Starogardzie Gdańskim, wyróżniona koncepcja, Katarzyna Gliwa
Wyróżniona koncepcja pomnika gen. Józefa Hallera w Starogardzie Gdańskim autorstwa Katarzyny Gliwy (UM Starogard Gdański)

– Pomnik gen. Józefa Hallera jest tradycyjnym typem pomnika. Jednak ukazany w tej postaci ruch jest na tyle przekonywujący, iż sprawia, że postać ma niezwykle dynamiczny charakter. Symbolika orlego skrzydła umieszczonego na przedniej ścianie cokołu nawiązuje do tradycji walk o przywrócenie państwowości polskiej, co dodaje doniosłości całej koncepcji – czytamy w uzasadnieniu.

pomnik generała Józefa Hallera w Starogardzie Gdańskim, koncepcje

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama