Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Sopot: Dwa Teatry już czas zacząć

Przez lata było tak samo. Tłok. Ścisk. I westchnienia. To znak, że gwiazdy przyjechały. Że rozpoczął się kolejny sopocki festiwal Dwa Teatry. Potem opanowała go „dobra zmiana” za czasów rządów PiS, tak dobra, że kilka lat temu ówczesny prezes TVP Jacek Kurski wyprowadził tę popularną imprezę z kurortu.
Dwa Teatry – Sopot 2017. „Posprzątane”, sztuka Sarah Ruhl w reż. Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej
Dwa Teatry – Sopot 2017. „Posprzątane”, sztuka Sarah Ruhl w reż. Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej

Autor: TVP

Teraz Dwa Teatry wróciły do domu… Czy uda się przywrócić atmosferę festiwalu sprzed lat? Na pewno pojawią się na nim gwiazdy telewizji dawno na tym festiwalu i w TVP nie widziane.

Festiwal Dwa Teatry ponownie w Sopocie! Nagrody dla aktorów

Mieszkańcy Sopotu i Trójmiasta po trzech latach przerwy będą mogli uczestniczyć w festiwalu prezentującym dorobek Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji w minionym sezonie. Dwa Teatry odbędą się w dniach 22-24 czerwca 2024 roku.

To też szczególny dla teatru telewizji rok. Bowiem ta kulturalna instytucja świętuje jubileusz 70-lecia. Korzystając z okazji tego okrągłego jubileuszu, dwoje wyjątkowych artystów: Olga Lipińska i Jerzy Antczak, zostanie uhonorowanych nagrodą specjalną.

Jerzy Antczak to dla wielu miłośników kina przede wszystkim reżyser „Nocy i dni” – jednego z popularniejszych filmów i seriali w polskiej kinematografii. Ale to także reżyser teatralny, aktor, scenarzysta, producent filmowy i twórca telewizyjny. W Teatrze Telewizji wyreżyserował ponad sto sztuk. Pracę na ekranie rozpoczął w latach 50., tuż po otwarciu Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego. W 1959 roku został jego naczelnym reżyserem, inaugurując i rozwijając cieszący się uznaniem Teatr Popularny. Pierwszym spektaklem wystawionym w jego ramach była „Kolonia karna” F. Kafki w reżyserii Kazimierza Oracza (1958). Sam Jerzy Antczak wyreżyserował dla tej sceny m.in. „Wierną rzekę” S. Żeromskiego, nagrywaną w studio oraz w plenerach (1960). Do jego autorskich realizacji należy natomiast inaugurujący działalność Teatru Faktu „Epilog Norymberski” (1970).

Drugiej laureatki nagrody też nie trzeba przedstawiać. To wielkie nazwisko polskiego teatru. Olga Lipińska – reżyserka, scenarzystka, felietonistka, satyryczka jest przede wszystkim autorka uwielbianych przez publiczność telewizyjnych programów kabaretowych. Współpracę z Telewizją Polską podjęła w latach 50., a pod koniec lat 60. zyskała rozpoznawalność jako autorka i reżyserka cyklów: „Głupia sprawa” (1968-1970) i „Gallux show” (1970-1974), a później „Właśnie leci kabarecik” (1975-1977), „Kurtyna w górę” (1977-1981) i „Kabaret Olgi Lipińskiej” (1990-2005). Jako swoje kabaretowe inspiracje wskazywała działalność Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i jego Zieloną Gęś, ale także komediową twórczość Aleksandra Fredry. W sumie wyreżyserowała ponad czterdzieści inscenizacji telewizyjnych, w tym aż dziewięć na podstawie sztuk Aleksandra Fredry.

Lipińska zwykła mawiać: „Dla mnie telewizyjny teatr to bycie przed kamerą. Bez kamery nie widzę nic”. „Pracuję w atmosferze wrzenia wody. Nie znoszę obojętności i wymagam całkowitego zaangażowania w to, co się dzieje na planie, bo wszyscy tworzymy program”.

Tradycją Dwóch Teatrów są Wielkie Nagrody Festiwalu, za całokształt, można powiedzieć. Tym razem otrzymają je Joanna Szczepkowska i Adam Ferency.

Joanna Szczepkowska – aktorka, reżyserka, scenarzystka, publicystka. Z Teatrem Telewizji związała sporą część swojego życia. To właśnie tam debiutowała w 1974 roku rolą Iriny, jednej z tytułowych sióstr w spektaklu „Trzy siostry” A. Czechowa wyreżyserowanym przez Aleksandra Bardiniego.

Od tego czasu wykreowała w Teatrze Telewizji ponad sześćdziesiąt ról, m.in. w przedstawieniach w reżyserii: Jana Świderskiego, Olgi Lipińskiej, Jerzego Gruzy, Andrzeja Łapickiego, Macieja Wojtyszki, Jana Englerta.

Obdarzona sceniczną osobowością, niezwykłym talentem i inteligencją, co wykorzystywała, stwarzając kolejne znakomite postaci w repertuarze klasycznym, a także współczesnym. W Teatrze Telewizji wcieliła się zarówno w Antygonę, jak i Lady Makbet. Jako reżyserka zadebiutowała w telewizyjnym teatrze w 2016 roku autorskim spektaklem „Goła baba”, za który otrzymała nagrodę aktorską podczas XIV edycji Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.

Adam Ferency – aktor, reżyser teatralny związany z Teatrem Telewizji od lat 70. Debiutował w 1975 roku w „Piątym weselu” w reżyserii W. Siemiona (scena poetycka). Na telewizyjnej scenie teatru wykreował niemal sto ról, współpracując m.in. z: Agnieszką Holland, Erwinem Axerem, Maciejem Prusem, Olgą Lipińską, Laco Adamikiem, Janem Englertem, Tomaszem Zygadło i Krzysztofem Zaleskim. Uchodzi za specjalistę od trudnych ról postaci niejednoznacznych moralnie i stających przed dramatycznymi wyborami.

Festiwal Dwa Teatry w Sopocie. Co będzie się działo?

Ale festiwal to przede wszystkim prezentacja i konkurs spektakli telewizyjnych minionego  roku oraz słuchowisk radiowych. To także spotkania z gwiazdami. 

  • Pierwszego dnia, 22 czerwca. o godz. 11 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie publiczność będzie mogła posłuchać rozmowy z Andrzejem Grabowskim, następnie o godz. 13 zaplanowano spotkanie z Joanną Szczepkowską, a od godz. 15 z Adamem Ferencym
  • Drugiego dnia, 23 czerwca, o godz. 11 w tym samym miejscu, czyli sopockiej PGS, spotkanie ze Stanisławą Celińską
  • Trzeci dzień, 24 czerwca, należeć będzie do Olgi Lipińskiej. W sopockim Multikinie o godz. 12 najpierw będzie można obejrzeć Przedstawienie „Hamleta” we wsi Głucha Dolna w jej reżyserii, a po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama