Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Lato w Sopocie, gdy nie było jeszcze strojów kąpielowych. Jak się ubierano?

Jak niegdyś ubierano się w Sopocie, gdy nie było jeszcze strojów kąpielowych? „Moda czasów romantyzmu w podróży i w kurorcie (1820–1850)” to wystawa na lato w Muzeum Sopotu.
Lato w Sopocie, gdy nie było jeszcze strojów kąpielowych. Jak się ubierano?
„Moda czasów romantyzmu w podróży i w kurorcie (1820–1850)” to wystawa na lato w Muzeum Sopotu

Autor: Muzeum Sopotu

Odwiedzając Muzeum Sopotu latem przeniesiemy się w czasy, gdy w Sopocie został położony kamień węgielny pod pierwszy dom kąpielowy, czyli do roku 1823. 

- Od tego momentu Sopot zaczął stopniowo przyciągać coraz większą liczbę osób pragnących tu spędzić wakacje i podratować zdrowie. Pierwsze ćwierćwiecze istnienia uzdrowiska przypada na czasy romantyzmu. W Europie Środkowej popularność zdobył styl biedermeier, zwany stylem „udomowionego romantyzmu” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. - W modzie romantycznej wyraźne były inspiracje czasami średniowiecza i epoką rokoko. Prostotę bawełnianych sukni czasów napoleońskich stopniowo zastąpiono przepychem jedwabnych kreacji o coraz bardziej wymyślnych formach. Obcisła górna część sukni, podkreślająca szczupłość talii i ramion, kontrastowała z obfitą spódnicą i wielkimi rękawami. Nawet moda męska nie oparła się charakterystycznej dla tego okresu tendencji do przerysowanych form sylwetki.

 (fot. Kacper Trzmiel. Rycina w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie) 

Moda romantyczna daleka była od naszego wyobrażenia wakacyjnej wygody, ale osoby z towarzystwa spędzające wakacje nad morzem robiły wszystko, żeby ubrać się odpowiednio do okoliczności. 

(fot. Muzeum Sopotu)

W położonym w surowym klimacie Sopocie, pogoda nie zawsze sprzyjała. Spacery nad morzem często z konieczności zastępowano rozrywkami uprawianymi we wnętrzach. 

- W takich warunkach dobór odpowiedniej na wyjeździe garderoby był dla letników szczególnie trudny – tłumaczą twórcy wystawy. - Na wystawie pokazujemy ubiory kobiece i męskie z czasów romantyzmu oraz akcesoria i wszelkie drobiazgi potrzebne w podróży i na wakacjach. Brakuje natomiast strojów kąpielowych, których wtedy jeszcze po prostu nie było.

(fot. Muzeum Sopotu)

Moda lat 1820–1850 przedstawiona zostanie  w czterech odsłonach życia w kurorcie: w podróży, na spacerze, w zaciszu wynajętego pokoju oraz na balu. Jak kształtowała się,  prześledzimy oglądając ryciny żurnalowe, miniatury i obrazy. Zabytki pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Warszawie. 

Wystawa w Muzeum Sopotu czynna będzie od 21 czerwca do 29 września 2024 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama