Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Czy mieszkańcy Słupska korzystają z miejskich rowerów?

Zdaniem radnej Beaty Kątnik w Słupsku zainteresowanie wypożyczaniem rowerów miejskich przez mieszkańców jest znikome i należy zastanowić się czy dalej utrzymywać ten system, czy może lepiej zainwestować te pieniądze w infrastrukturę rowerową. Prezydent Słupska przytacza dane, które mówią, że wypożyczeń jest więcej.
Czy mieszkańcy Słupska korzystają z miejskich rowerów?
Rowery wypożyczane w ramach projektu Słupski Rower Miejski są najnowszej generacji i korzystać mogą z nich nie tylko mieszkańcy miasta, ale też goście i turyści. Mają do dyspozycji 100 jednośladów.

Autor: Urząd Miejski w Słupsku

Z obserwacji radnej Beaty Kątnik wynika, że w Słupsku zainteresowanie mieszkańców wypożyczaniem rowerów miejskich jest znikome.

- Rowery stoją we wszystkich stacjach rowerowych rozmieszczonych na terenie miasta i praktycznie nie są ruszane z miejsca. Uważam, że kolejny sezon w tym roku nie będzie wyglądał lepiej, ponieważ mieszkańcy poruszają się własnymi rowerami oraz hulajnogami – uważa radna Beata Kątnik. 

Jej zdaniem koszty utrzymania systemu roweru miejskiego są wysokie i tak naprawdę marnotrawione, a zamiast tego środki te można przeznaczyć na rozbudowę infrastruktury rowerowej w niektórych częściach miasta. Radna zwróciła się więc z interpelacją do prezydentki Słupska z pytaniem, czy planuje ona utrzymanie systemu roweru miejskiego na kolejne lata i jaki jest planowany na to budżet. 

W 2023 roku średnia miesięczna liczba wypożyczeń roweru miejskiego w sezonie letnim wahała się między 1200 a 1350. W październiku tych wypożyczeń było o połowę mniej, a w listopadzie rowery były wypożyczone 350 razy. W sumie od lipca do końca listopada w Słupsku zanotowano 4855 wypożyczeń rowerów. Kosztowało to miasto prawie 270 tys. zł. Kwota ta jest stała i nie zależy od liczby wypożyczeń czy też czasu jazdy przez wypożyczających. Koszty wypożyczeń rowerów ponoszone przez mieszkańców i turystów nie trafiają do miasta, a do operatora systemu.

- Miasto z z tytułu wypożyczeń rowerów nie uzyskuje przychodu. Rolą Systemu Roweru Miejskiego nie jest jednak generowanie dochodu, a rozszerzenie oferty transportowej dla mieszkańców o alternatywne, ekologiczne i prozdrowotne środki transportu – informuje radną prezydentka Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Odnosząc się natomiast do tezy, iż rowery w Słupsku są coraz rzadziej wypożyczane, Danilecka-Wojewódzka przytacza statystyki. Przez kilka miesięcy 2023 roku rowery wypożyczono 4855 razy, a w tym roku, przez dwa miesiące - kwiecień i maj – zostały wypożyczone już 5334 razy. 

- Tendencja jest więc wzrostowa. Aktualnie nie została podjęta decyzja odnośnie kontynuacji realizacji usługi Systemu Słupski Rower Miejski w latach następnych – dodaje prezydentka Słupska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama