Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nowa królowa na dachu UM Gdyni. Zadba o rekordową produkcję miodu

Urzędowe pszczoły na dachu Urzędu Miasta Gdyni? A jednak. Od kilku lat w modernistycznym budynku przy al. Piłsudskiego urzędują także pszczoły. W tym ich nietypowym królestwie znajduje się kilka pasiek. Do jednej z nich ostatnio wprowadzono nową królową.
Nowa królowa na dachu UM Gdyni. Zadba o rekordową produkcję miodu

Autor: Magdalena Śliżewska | gdynia.pl

Tą niecodzienną pasieką opiekuje się od prawie czterech lat Wojciech Albecki, wiceprezes Zarządu Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni. Pomysł założenia tej pasieki na dachu urzędu wyszedł od samych pszczelarzy.

Na pytanie, czy miód z pasieki na dachu ruchliwej ulic jest zdrowy, Wojciech Albecki odpowiada, że tak. Wydział Ochrony Środowiska urzędu zlecił badania na ewentualną obecność metali ciężkich w miodzie: arsenu, kadmu, rtęci i ołowiu. Badania, które przeprowadziło niezależne laboratorium żadnego metalu ciężkiego nie wykryły.

(fot. Magdalena Śliżewska | gdynia.pl)

Ciekawostką jest to, że te pszczoły urzędowe rokrocznie biją swoje rekordy. Tylko w ubiegłym roku zbiory z czterech rodzin, wyniosły aż 211 kg z trzech miodobrań, o ponad 20 kilogramów więcej, niż rok wcześniej. W szczycie sezonu czyli wiosna i latek znajduje się tam od 50 do nawet 100 tysięcy owadów, pracujących w pocie czoła.

Jak mówi pan Wojciech, właśnie do jednego z uli trafiła nowa królowa rasy Buckfast (tej rasy są tez pozostałe pszczoły pracownice). Poprzednia się mocno przepracowała i przeszła na... emeryturę. Nowa królowa jest młoda i silna. 

(fot. Magdalena Śliżewska | gdynia.pl)

Na pytanie, czy to dach budynku nie jest nienaturalnym miejscem dla pszczół, Wojciech Albecki odpowiada: - Kiedyś, jak wiemy, pszczoły żyły w barciach, czyli w naturalnych dziuplach drzew, albo w jego spróchniałych miejscach, mniej więcej na wysokości trzeciego, czwartego piętra. Dach urzędu to piąte piętro. Zachowana jest więc naturalna wysokość bytowania pszczoły miodnej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama