Nadbałtyckie Centrum Kultury
Ratusz Staromiejski (ul. Korzenna 33/35)
Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50)
www.nck.org.pl
IG: #nckgdansk
FB: @NadbaltyckieCentrumKultury
Łączymy środowiska i dziedziny. Tworzymy bezpieczną przestrzeń dialogu, czerpiąc z naszego dziedzictwa i pozostając otwartymi na różnorodność.
Co organizujemy? Kilkudniowe festiwale, wydarzenia interdyscyplinarne, koncerty, wystawy, spotkania autorskie, warsztaty, konferencje i inne. Nie boimy się sięgać po nowe i eksperymentalne formaty. Działamy też online, tworząc podcasty, e-publikacje czy grę paragrafową.
Nasze działania adresujemy do publiczności pomorskiej, ale także do turystów z kraju i zagranicy. Jesteśmy aktywni w Gdańsku, w województwie, ale również poza jego granicami – na scenie ogólnopolskiej, skandynawskiej i europejskiej. Od lat bierzemy udział w międzynarodowych projektach, współdziałamy z partnerami w krajach nadbałtyckich. Uważamy, że dużą wartością jest budowanie relacji z naszymi sąsiadami.
Zapraszamy do udziału w naszych letnich wydarzeniach!
-------------------------------------
Zwiedzajcie Gdańsk z Dylematem!
Dylemat
Usłysz, zanim inni usłyszą.
Nie czekaj na dzień. Noc przeniesie Cię dalej.
DyleMAT to rodzaj gry, który poprowadzi Cię po najstarszej części miasta, prezentując historyczne wydarzenia i życie dawnych mieszkańców w klimacie z pogranicza fantasy i thrillera. Bohaterką podcastu jest Nina Pietrzak, młoda dziewczyna, którą pod siedzibą NCK – Ratuszem Staromiejskim – spotykają nietypowe zdarzenia. Kolejne ruchy zależą już od gracza. Podobnie jak czas rozgrywki, która porwać może nawet 1,5 godziny. Czarna wołga, mgła, zabłąkane staruszki, młoda dziewczyna i chłodna, długa noc… Czternaście decyzji do podjęcia i siedem możliwych zakończeń.
https://www.nck.org.pl/pl/dylemat
--------------------------------------------------------------------------
Przyjdź na 37. Festiwal Dźwięki Północy! 11.07.2024 - 14.07.2024
Tegoroczny Festiwal „Dźwięki Północy” odbędzie się w odświeżonej formule.
Bez obaw! Będą koncerty, warsztaty i tańce – czyli wszystko to, co znacie dobrze z poprzednich edycji. Naszym głównym celem wciąż pozostaje także prezentacja ciekawych muzycznych projektów z Polski, Skandynawii i znad Bałtyku, które są dowodem na to, że tradycja to rzecz żywa, inspirująca i energetyczna.
Na kilka lipcowych dni przygotowaliśmy intensywny program we wnętrzach i wokół zabytkowych siedzib NCK. Oprócz koncertów w zjawiskowym Centrum św. Jana, zapraszamy Was do przestrzeni relaksu i kreatywnej pracy, ulokowanej wokół gotyckiego kościoła oraz w Ratuszu Staromiejskim. Tam spotkamy się na warsztatach, wspólnym snuciu opowieści i przy rękodziele, obejrzymy film, uchylimy kilka tajemnic pracy tłumaczy literatury skandynawskiej, a przede wszystkim będziemy dużo tańczyć i bawić się!
🔻PROGRAM KONCERTOWY | Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50
▶️ 12.07. piątek
19.00 koncert – BIELE
🟩 Biele (Polska) to projekt muzyczny założony przez Julitę Charytoniuk, Ulkę Murawko i Piotra Fiedorowicza - ludzi z Suwalszczyzny, wychowanków zielonych lasów, odludnych bagien i nadrzecznych łąk. Miejsc, w których szara codzienność przeplata się z atmosferą tajemniczości i mistycyzmu, a codzienny znój płynnie przechodzi w czas wolny. Biele to muzyka Suwalszczyzny. Tej dawnej, za którą czasem nieracjonalnie tęsknimy i tej współczesnej, w której próbujemy racjonalnie żyć
20.30 koncert – TĘGIE CHŁOPY
🟩 Kapela Tęgie Chłopy (Polska) kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych. Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.
https://tegiechlopy.pl/
▶️13.07. sobota
19.00 koncert – MAGDA KURAŚ QUINTET
🟩 Płytowy debiut kwintetu Magdy Kuraś (Polska) zatytułowany „Tryptyk biłgorajski” jest efektem zamiłowania do rytuałów i muzyki etnicznej. Liderka sięga po pieśni z okolic swojego rodzinnego miasta Biłgoraja. Nie są to jednak jazzowe aranżacje ludowych utworów, a równorzędna mieszanka wpływów folkowych i jazzowych. Cały zespół śpiewa, jak kiedyś ludowe kapele, a liderka łączy na scenie wokal z tańcem.
20.30 koncert – SPÖKET I KÖKET
🟩 Spöket i köket (Duch w kuchni) (Szwecja) to najdzikszy folk-big-band w Skandynawii. Szwedzko-duńsko-belgijska orkiestra kolekcjonuje taneczne melodie i ballady z tradycji nordyckiej i kanadyjskiej, a także z własnych głów. Dziesięcioro muzyków grających na dwudziestu instrumentach dostarcza szerokie spectrum doznań dźwiękowych, a jazzowa proweniencja pozwala na wybrzmienie każdego z instrumentalistów, jednocześnie tworząc większą całość.
▶️14.07. niedziela
19.00 koncert – TEHO
🟩 Teho (Finlandia). Fiński duet power-fiddle, który przełamuje muzyczne granice, a jednocześnie zakorzeniony jest głęboko w tradycji muzyki skandynawskiej. Ich muzyka łączy płynnie fińskie skrzypce tradycyjne, norweskie Halling, szwedzką Polskę, bebop, western swing i skomponowaną współczesną muzykę ludową. Dużą rolę w brzmieniu duetu odgrywa również improwizacja. Tero Hyväluoma i Esko Järvelä to czołowe nazwiska na nordyckiej scenie folkowej.
20.30 koncert – ØSTERLIDE
🟩 Østerlide (Norwegia). Grupa wdarła się na norweską scenę muzyki folkowej pod koniec 2020 roku i szybko zyskała międzynarodowe uznanie za swój debiutancki album. Ich niezwykłe aranżacje tradycyjnych melodii ludowych ukazują nową perspektywę i szeroką gamę nastrojów i faktur - od zwykłego szeptu po brutalne hałasy.
🔻WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Ratusz Staromiejski: Gdańsk, ul. Korzenna 33/35
Centrum św. Jana: Gdańsk, ul. Świętojańska 50
▶️11.07. czwartek
🟩 16.00 warsztat śpiewu – prowadzi Julita Charytoniuk | Ratusz Staromiejski
🟩 18:00 Bałtyk Movie – pokaz filmu “Wilczyca” z autorską narracją Doroty Masłowskiej oraz debata „Usłyszeć obraz. O dźwięku w filmach z północy” / wstęp wolny / Centrum św. Jana
▶️12.07. piątek
🟩 17:00 „Mity nordyckie i opowieści o wikingach” – spotkanie z Karawaną Opowieści (dla dorosłych) / bilety / Ratusz Staromiejski
🟩 22.00 silent disco / bilety / Centrum św. Jana
▶️13.07. sobota
🟩 12.00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kreatorzy: tkanina z Pomorza” / wstęp wolny / Ratusz Staromiejski
🟩 13.00 warsztaty tańca – prowadzi Orkiestra Galicja / bilety / Ratusz Staromiejski
🟩 14.00 „Bajki rybaków” – spotkanie z Karawaną Opowieści (familijne / tłumaczenie PJM) / bilety / Ratusz Staromiejski
🟩 15.30 warsztat śpiewu – prowadzi Maniucha Bikont / bilety / Ratusz Staromiejski
🟩 22.00 potańcówka z muzyką na żywo – zagrają Biele i Orkiestra Galicja / wstęp wolny / Centrum św. Jana
▶️14.07. niedziela
🟩 11.30 spacer dźwiękowy – prowadzi Marcin Dymiter i Magdalena Świerczyńska-Dolot / zapisy / Centrum św. Jana
🟩 13.00 warsztaty zielarstwo w pieśni – prowadzi Patrycja Laskowska / bilety / Ratusz Staromiejski
🟩 13.00 warsztaty pieśni i opowieści WIELOŚWIATY – prowadzi Barbara Songin / bilety / Ratusz Staromiejski
🟩 15.00 Spotkanie z tłumaczką literatury duńskiej Agatą Lubowicką / wstęp wolny / Ratusz Staromiejski
🟩 17.30 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kreatorzy: tkanina z Pomorza” / wstęp wolny / Ratusz Staromiejski
Bilety na poszczególne wydarzenia kupicie na www.nck.org.pl
Napisz komentarz
Komentarze