Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wielka Parada Bryczek i Wozów w Szymbarku. Zobacz zdjęcia!

Wyścigi bryczkami, jazda na oklep i wielka parada – to wszystko (i wiele więcej) działo się w niedzielę, 7 lipca w Szymbarku w ramach jubileuszowej, bo 20., Wielkiej Parady Bryczek i Wozów. Uhonorowano pomysłodawców i inicjatorów tego wydarzenia: Andrzeja Młyńskiego, prezesa Lokalnej Organizacji Turystycznej „Szczyt Wieżyca” i Mariusza Szmidkę, redaktora naczelnego „Zawsze Pomorze”.
Kliknij aby odtworzyć

Szymbark przyciąga nie tylko „stałymi” atrakcjami. Po raz 20. dzięki Zrzeszeniu Kaszubskich Kuczerów na ulicach tej miejscowości można było podziwiać niezwykle widowiskową Wielką Paradę Bryczek i Wozów. Co roku impreza ta przyciąga wielu widzów nie tylko z samych Kaszub, ale także wielu turystów z całego kraju. Uczestników parady odwiedzili też Anna Górska, senator RP oraz samorządowcy m.in. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz i Ireneusz Stencel, wójt gminy Stężyca na terenie której parada się odbywa. 

Po głośnym i widowiskowym objeździe ulicami Szymbarka wiele ciekawego działo się później na szymbarskim stadionie, gdzie odbywały się m.in. Mistrzostwa Szwajcarii Kaszubskiej w jeździe na oklep oraz dynamiczne wyścigi bryczkami

Podczas części oficjalnej na scenie usytuowanej na szymbarskim stadionie organizatorzy Zrzeszenie Kaszubskich Kuczerów uhonorowali płaskorzeźbami inicjatorów Parady Bryczek i Wozów Drabiniastych sprzed dwudziesty laty: Andrzeja Młyńskiego, prezesa Lokalnej Organizacji „Szczyt Wieżyca” oraz Mariusza Szmidkę, redaktora naczelnego „Zawsze Pomorze”.

– Trzecim inicjatorem parady był nieżyjący już śp. Daniel Czapiewski, właściciel Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku – wspomniał Mariusz Szmidka. – Przez te dwadzieścia lat dzięki kaszubskim kuczerom udało się stworzyć wspaniałą tradycję promowania Kaszub podczas takich parad. Kuczerzy stali się ambasadorami Kaszub, a Szymbark końską stolicą Polski – podkreślił Mariusz Szmidka.

Ponadto specjalnymi płaskorzeźbami wyróżniono dziewięciu kuczerów, którzy uczestniczyli w pierwszej edycji parady: Jerzego Ramczykowskigo, Tadeusza Kuppera, Marka Kruszyńskiego, Adama Wydrowskiego, Mariusza Zaborowskiego, Piotra Kuppera, Mariana Szwichtenberga, Andrzeja Filipskiego i Piotra Kunowskiego.

Na gości czekało też sporo dodatkowych atrakcji – występy i koncerty. W programie nie zabrakło występów artystycznych Karoliny Stankowskiej, zespołu ZKiW Szymbark „Marzebionci” czy kapeli Folk Band. Zainteresowaniem cieszyły się także stoiska handlowe i gastronomiczne. Sporo radości wywołała również rywalizacja na byku rodeo. Warto dodać, że od lat impreza ta przyciąga najmłodszych licznymi bezpłatnymi atrakcjami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama