Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Sprzedawali „lewą” Viagrę. Grupa przestępcza z Pomorza rozbita

Osiem osób na terenie Gdyni i Lęborka zatrzymali funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Gdyni we współpracy z policjantami Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Chodzi o śledztwo dotyczące sprzedaży bez wymaganego zezwolenia leków na potencję. Przeszukano miejsca ich zamieszkania oraz cztery magazyny, w których ujawniono i zabezpieczono znaczne ilości farmaceutyków. W miejscu zamieszkania oraz w miejscu, w którym ujawniono środki lecznicze policjanci zabezpieczyli również narkotyki i pieniądze, w tym ponad 300 tysięcy złotych, 4 tysiące dolarów amerykańskich oraz 100 euro.
(fot. KWP Gdańsk)

Jak ustalili policjanci, ten nielegalny proceder prowadzony był od wielu lat, na szeroką skalę w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, z wykorzystaniem co najmniej trzech stron internetowych. Za ich pośrednictwem  prowadzono sprzedaż produktów leczniczych na potencję w różnej postaci, w tym Viagry z podrobionymi znakami towarowymi, podrobionych produktów leczniczych oraz środków niedopuszczonych do obrotu na terenie RP. Produkty doręczane były odbiorcom w formie przesyłek pocztowych. Do procederu  wykorzystywano  założone m.in. na tzw. słupy rachunki bankowe, na które wpływały środki ze sprzedaży, przy czym podejmowano szereg działań w celu utrudnienia organom ścigania ustalenia ich przestępczego pochodzenia. 

- Policjanci zatrzymane osoby doprowadzili do Prokuratury Rejonowej w Gdyni. Siedem osób usłyszało zarzuty dotyczące  udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw obrotu bez wymaganego zezwolenia produktami leczniczymi, w tym sfałszowanymi, z podrobionymi znakami towarowymi oraz niedopuszczonymi do obrotu na terytorium RP.  To przestępstwo zagrożone  jest karą pozbawienia wolności do lat 5 - mówi podkom. Karina Kamińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. 

Sześciu podejrzanym prokurator zarzucił popełnienie przestępstwa w ramach zorganizowanej grupy przestępstw obrotu produktami leczniczymi bez wymaganego zezwolenia zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5. Przy czym z uwagi na to, że podejrzani z procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu, grozi im nawet do kara 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

(fot. KWP Gdańsk)

Trzem podejrzanym prokurator zarzucił popełnienie przestępstw prania brudnych pieniędzy zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 10. Z uwagi na to, że z przestępstwa uczynili sobie stałe źródło dochodu,  grozi im nawet 15 lat pozbawienia wolności.

Czterech podejrzanych usłyszało również zarzuty dotyczące posiadania narkotyków, w tym dwóch posiadania znacznej ilości. To przestępstwo zagrożone  jest  karą pozbawienia wolności do lat 10.  

Na wniosek prokuratury, sąd tymczasowo aresztował wszystkich podejrzanych. Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka