Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jedyny w Polsce taki aparat USG jest w Słupsku

Słupski Szpital Specjalistyczny wzbogacił się o nowy sprzęt do specjalistycznych badań naczyń chłonnych i krwionośnych. - Jest to najczulsze USG na świecie – mówi dr Daniel Maliszewski, chirurg onkolog. A to nie jedyne tak nowoczesne urządzenie, które ostatnio trafiło do miejscowego szpitala.
Chirurg onkolog dr Daniel Maliszewski z aparatem USG (foto: Szpital Słupsk)

Najczulszy na świecie aparat USG do diagnostyki i leczenia obrzęku chłonnego mają teraz do dyspozycji lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. To jedyny taki sprzęt w Polsce, który wykorzystywany będzie do badania osób, które wymagają diagnostyki i leczenia obrzęku chłonnego.

– Na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej słupskiego szpitala prowadzimy Pomorski program diagnostyki i leczenia obrzęku chłonnego. Pracujemy na bardzo małych naczyniach o średnicy nawet 0,2-0,3 milimetra. Do tego potrzebujemy USG o bardzo wysokiej czułości i taki aparat właśnie otrzymaliśmy dla słupskiego szpitala. Jest to najczulsze USG na świecie, dzięki któremu możemy zlokalizować małe naczynie, zobaczyć czy płynie w nim krew lub chłonka i następnie zespolić z innym naczyniem, by odbarczyć obrzęk. W tej chwili jesteśmy jedynym szpitalem w Polsce, który wykorzystuje tego typu urządzenia do chirurgicznego leczenia obrzęku chłonnego – wyjaśnia na stronie internetowej słupskiego szpitala dr Daniel Maliszewski, chirurg onkolog.

Urządzenie kosztowało ponad 600 tys. zł. Słupska lecznica otrzymała na nie środki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

– Stawiamy na innowacyjne leczenie i inwestujemy w najlepszy sprzęt. Dzięki temu na chirurgiczne leczenie obrzęków chłonnych do Słupska przyjeżdżają pacjenci z całego kraju – podkreśla Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Dodatkowo Oddział Ginekologiczno-Położniczy wzbogacił się o nowoczesne urządzenie do badań USG. Poprzedni sprzęt był już wysłużony i nie dawał tak wielu możliwości diagnostycznych. - Teraz otrzymaliśmy nowoczesne USG, na którym możemy wykonywać badania w 4D – mówi na stronie słupskiego szpitala dr Roman Łabędź, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.

Nowy aparat USG kosztował 300 tys. zł i został zakupiony dzięki dotacji przekazanej przez marszałka województwa pomorskiego. – To już kolejny sprzęt na ginekologię zakupiony z tej dotacji. Kilka tygodni temu na oddział trafiły cztery aparaty KTG do monitorowania akcji serca płodu – wyjaśnia Andrzej Sapiński prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Dr Roman Łabędź z aparatem USG (fot. Szpital Słupsk)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama