Inwestycja o wartości około 250 mln zł jest dofinansowana ze środków Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) w wysokości 85% oraz budżetu państwa w wysokości 15%. Budowa statku potrwa do 2028/2029.
- Jednostka o długości do 65 metrów będzie przystosowana do prowadzenia złożonych operacji ratowniczych oraz przeciwrozlewowych na morzu - wyjaśnia Katarzyna Czaplicka, rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. - Statek będzie miał możliwość współpracy z segmentem lotniczym ratownictwa morskiego, prowadzenia ewakuacji oraz udzielanie pomocy przedmedycznej poszkodowanym. Będzie zdolny do realizacji zadań ratowniczych w każdych warunkach pogodowych.
Zakres działań operacyjnych nowego statku obejmie w szczególności:
- poszukiwanie i podejmowanie rozbitków
- ewakuację osób z zagrożonych jednostek
- gaszenie pożarów
- asystę ratowniczą i holowanie awaryjne
- wykrywanie, monitorowanie oraz usuwanie zanieczyszczeń ropopochodnych i substancji niebezpiecznych
Nowa jednostka znacząco wzmocni zdolności operacyjne Morskiej Służby SAR, odpowiadając na rosnące potrzeby w zakresie bezpieczeństwa żeglugi wynikające m.in. ze wzrostu ruchu morskiego oraz prac wykonywanych na morzu.
- Nowy statek będzie stanowił uzupełnienie dotychczas wykorzystywanej do celów ratowniczych jednostki „Kapitan Poinc” i w znaczący sposób skróci czas reakcji na wypadek zaistnienia incydentu zanieczyszczenia morza substancjami ropopochodnymi - dodaje rzecznik SAR.
W podpisaniu umowy w Gdyni wziął udział Arkadiusz Marchewka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
- Statek będzie wybudowany w Polsce, w Gdańskiej Stoczni Remontowej, która ma od dzisiaj 30 miesięcy na przygotowanie dokumentacji projektowej i budowę jednostki. To będzie najnowocześniejsza jednostka we flocie Morskiej Służbowy Poszukiwania i Ratownictwa - mówił w trakcie uroczystości wiceminister Marchewka.


Napisz komentarz
Komentarze