Reklama

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR będzie miała nowy statek

Poszukiwanie i ratowanie ludzi, zwalczanie zanieczyszczeń środowiskowych, holowanie i asysty holownicze, a także gaszenie pożarów na statkach. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa wzbogaci się o nowoczesny statek wielozadaniowy. W Gdyni przedstawiciele służby podpisali właśnie umowę na budowę nowej jednostki. Wykonawcą będzie Remontowa Shipbuilding S.A.
Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR będzie miała nowy statek

Autor: Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR

Inwestycja o wartości około 250 mln zł jest dofinansowana ze środków Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) w wysokości 85% oraz budżetu państwa w wysokości 15%. Budowa statku potrwa do 2028/2029.

- Jednostka o długości do 65 metrów będzie przystosowana do prowadzenia złożonych operacji ratowniczych oraz przeciwrozlewowych na morzu - wyjaśnia Katarzyna Czaplicka, rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. -  Statek będzie miał możliwość współpracy z segmentem lotniczym ratownictwa morskiego, prowadzenia ewakuacji oraz udzielanie pomocy przedmedycznej poszkodowanym. Będzie zdolny do realizacji zadań ratowniczych w każdych warunkach pogodowych.

Zakres działań operacyjnych nowego statku obejmie w szczególności:

  • poszukiwanie i podejmowanie rozbitków
  • ewakuację osób z zagrożonych jednostek
  • gaszenie pożarów
  • asystę ratowniczą i holowanie awaryjne
  • wykrywanie, monitorowanie oraz usuwanie zanieczyszczeń ropopochodnych i substancji niebezpiecznych

Nowa jednostka znacząco wzmocni zdolności operacyjne Morskiej Służby SAR, odpowiadając na  rosnące potrzeby w zakresie bezpieczeństwa żeglugi wynikające m.in. ze wzrostu ruchu morskiego oraz prac wykonywanych na morzu. 

- Nowy statek będzie stanowił uzupełnienie dotychczas wykorzystywanej do celów ratowniczych jednostki „Kapitan Poinc” i w znaczący sposób skróci czas reakcji na wypadek zaistnienia incydentu zanieczyszczenia morza substancjami ropopochodnymi - dodaje rzecznik SAR.

W podpisaniu umowy w Gdyni wziął udział Arkadiusz Marchewka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

- Statek będzie wybudowany w Polsce, w Gdańskiej Stoczni Remontowej, która ma od dzisiaj 30 miesięcy na przygotowanie dokumentacji projektowej i budowę jednostki. To będzie najnowocześniejsza jednostka we flocie Morskiej Służbowy Poszukiwania i Ratownictwa - mówił w trakcie uroczystości wiceminister Marchewka.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama