Od soboty mieszkańcy i turyści mogą korzystać z nowego wakacyjnego połączenia Pendolino do Ustki. PKP Intercity wydłużyło trasę codziennego pociągu Express InterCity Premium kursującego dotąd między Bielskiem-Białą a Gdynią.
Pociąg przyjeżdża do Ustki o godz. 20.21, a w drogę powrotną wyrusza o godz. 7.23. Podróż z Warszawy trwa niespełna pięć godzin, natomiast z Bielska-Białej 8 godzin i 33 minuty.
- Ustka, obok Świnoujścia, Kołobrzegu i Trójmiasta dołączyła właśnie do tych nadmorskich miejscowości, do których będzie kursował pociąg Pendolino PKP Intercity - mówił podczas przywitania pierwszego składu na usteckim dworcu PKP Adam Wawrzyniak, członek zarządu PKP Intercity. - Dziękujemy za to piękne przywitanie przez ustecką orkiestrę. Przywitanie godne najlepszego pociągu w Polsce. To pociąg, który pokonuje jedną z najdłuższych tras w Polsce. Zaczyna w Bielsko-Biała. Łączy Śląsk, Mazowsze i Pomorze. Łącznie pokonuje ponad 830 kilometrów trasy. W środku są 402 komfortowe miejsca a prędkość na niektórych odcinkach dochodzi do 200 kilometrów na godzinę. Za rok będzie to już 250 kilometrów na godzinę.
Adam Wawrzyniak dodał, że oprócz Pendolino do Ustki docierają również 4 inne pociągi, które przez cały rok wożą turystów z całego kraju.
Ceny biletów w drugiej klasie rozpoczynają się od 29 zł z Trójmiasta oraz od 59 zł z Warszawy, Katowic i Bielska-Białej.
Zadowolenia z nowego połączenia kolejowego nie ukrywa również Adam Gawrylik, członek zarządu Województwa Pomorskiego.
- Nie jestem zaskoczony tym, że do Ustki przyjechało Pendolino, bo Województwo Pomorskie stoi koleją. W zeszłym roku na terenie naszego województwa obsłużyliśmy ponad 80 milionów pasażerów. Wynika z tego, że każdy z mieszkańców województwa jechał pociągiem średnio 35 razy w roku. Cieszymy się z nowej linii, bo to wzbogaca naszą siatkę połączeń. - dodaje Gawrylik.
Burmistrz Ustki Jacek Maniszewski zaznacza, że nowe połączenie będzie korzystne zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Dzięki Pendolino zyskali oni bezpośredni i szybki dojazd do Trójmiasta, Warszawy, Katowic oraz Bielska-Białej.
- W kwietniu padły obietnice o nowym połączeniu i dzisiaj to się zadziało. Co ciekawe, dzień wcześniej obchodziliśmy pięciolecie oddania do użytku naszego dworca PKP. To największa inwestycja komunikacyjna w mieście. Nowe połączenie to możliwość promocji naszego miasta i pokazania jego uroków gościom z całego kraju. Bardzo za to dziękuję.
Oprócz Pendolino do Ustki przez cały rok kursują także cztery pary pociągów PKP Intercity, a w sezonie letnim ofertę uzupełnia pociąg „Słoneczny” Kolei Mazowieckich z Warszawy.


Napisz komentarz
Komentarze