Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Oddział chirurgiczny [nl] w Kociewskim Centrum Zdrowia już gotowy

Gruntownie przebudowany i zmodernizowany oddział chirurgiczny Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim uroczyście przekazano do użytku w czwartek, 28 kwietnia. Pierwsi pacjenci będą mogli z niego korzystać już od maja. Przedsięwzięcie, które realizowane jest w ramach projektu przebudowy Kociewskiego Centrum Zdrowia, kosztowało ponad 3,3 mln zł.
oddział chirurgiczny po remoncie, Kociewskie Centrum Zdrowia
(fot. Starostwo Powiatowe Starogard Gdański)

Patrząc na, choćby wizualne, zmiany, jakie zaszły na starogardzkiej chirurgii, trudno oprzeć się wrażeniu, że tej inwestycji poświęcono dużo troski.

– Zakres prac był naprawdę imponujący, bowiem w ramach przebudowy całkowicie wymienione zostały instalacje elektryczne, sanitarne i teletechniczne, wymieniono również drzwi, grzejniki, posadzki i okładziny – informuje Ewa Macholla-Jacewicz, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim. – Na oddziale powstały dwie izolatki, jedna sala intensywnego nadzoru, 10 sal chorych oraz gabinet diagnostyczno-zabiegowy i gabinet przygotowania leków.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nowy blok operacyjny w szpitalu w Starogardzie Gdańskim. Pierwsze operacje już niebawem

Przekraczając progi odnowionego oddziału, pierwszą, niezwykle widoczną zmianą jest jego zupełnie nowa odsłona wizualna. Dominuje tam kolor limonkowy. To jednak tylko przedsmak tego, co się dokonało. Oddział zyskał przede wszystkim funkcjonalności, które są dostosowane do najwyższych standardów, jakim powinny odpowiadać tego typu placówki. By zapewnić pacjentom kompleksową opiekę medyczną, chirurgia wyposażona została w:

  • specjalistyczny sprzęt medyczny,
  • nowe zabudowy meblowe,
  • zabudowy ze stali nierdzewnej.

Wartość wyposażenia zakupionego w ramach projektu to ponad 500 tys. złotych. Roboty budowlane wykonywane były przez dwie lokalne firmy: Hartuna oraz Restero. Wartość prac to ponad 2,8 mln zł.

(fot. Starostwo Powiatowe Starogard Gdański)

– Musimy pamiętać, że nasz wielki projekt przebudowy Kociewskiego Centrum Zdrowia, który realizujemy od 2017 roku, to przedsięwzięcie złożone, podzielone na kilka etapów – mówi starosta starogardzki Kazimierz Chyła. – Śmiało mogę powiedzieć, że jesteśmy coraz bliżej finiszu. Chirurgia jest czwartym – po oddziałach: udarowym, kardiologicznym i neurologicznym – oddziałem, który został gruntownie przebudowany. Utworzyliśmy również nowy Zakład Diagnostyki Obrazowej z wysokospecjalistycznym sprzętem medycznym: aparatem RTG, rezonansem magnetycznym i tomografem komputerowym. Warto przypomnieć, że już niebawem pacjenci będą mogli korzystać ze specjalistycznych poradni.

– Naszym celem jest bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu, a wielki projekt sprawia, że nasz szpital znacząco się zmienia, jest dostosowywany do najwyższych standardów, jakim powinny odpowiadać placówki medyczne – dodał wicestarosta Patryk Gabriel.

Uczestnicząca w otwarciu wyremontowanego oddziału Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego doceniła wykonaną pracę, zwłaszcza że odbywała się ona w niełatwych warunkach w dobie pandemii – w Kociewskim Centrum Zdrowia leczono chorych na COVID-19.

– W tym roku personel chirurgii może się cieszyć nie z jednej, ale aż z dwóch ważnych inwestycji – stwierdził dr Jan Sapieżko, kierownik oddziału chirurgicznego. – Pod koniec stycznia tego roku oddany do użytku został nowoczesny blok operacyjny, a dziś wyremontowany oddział chirurgiczny.

Adam Magiełka, prezes KCZ wyjawił, że dzięki zdecydowanie lepszym warunkom personel wykonuje nawet 8 zabiegów dziennie, co jest rekordową liczbą.

Nie tylko przebudowa Kociewskiego Centrum Zdrowia

Ale #WielkiProjekt to nie tylko tak potrzebne starogardzkiemu szpitalowi przebudowy. W ramach przedsięwzięcia prowadzone są także liczne szkolenia, mające na celu podniesienie kwalifikacji kardy medycznej. Wszystko po to, by umożliwić mieszkańcom Kociewia kompleksowe leczenie w nowoczesnych warunkach.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama