Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

To już koniec epidemii. Co zmieni się w naszym życiu?

Po 782 dniach, 16 maja 2022 roku zniesiono w Polsce stan epidemii, zastępując go "zagrożeniem epidemicznym". Stan epidemii obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 r. Co to zmieni w naszym życiu? Czy wszędzie został zniesiony obowiązek noszenia maseczek? I czy za szczepionki przeciw Covid-19 trzeba już będzie płacić?
ludzie na molo w Sopocie podczas pandemii koronawirusa

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Poprawa stanu epidemiologicznego na obszarze Polski, zmniejszenie gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń i zmniejszenie liczby osób hospitalizowanych - tak rząd uzasadnił decyzję o zniesieniu, obowiązującego od 20 marca 2020 roku stanu epidemii. Na spadek zagrożenia związanego z zakażeniem koronawirusem wpłynęły szczepienia (niespełna 59,15 proc. Polaków otrzymało jedna dawkę szczepionki,  51,31 proc. zaszczepiło się dwiema dawkami) oraz przejście zakażenia przez liczną - oficjalnie prawie 6 mln osób - część populacji. Według prof. Andrzeja Horban, przewodniczącego rady ds. Covid-19 przeciwciała ma już około 90 proc. rodaków

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że prawdziwym testem decyzji o zniesieniu stanu epidemii będzie wrzesień, czyli czas powrotów do szkół i pracy, zwiększonej transmisji wirusa. Czy wówczas epidemia powróci? Na to pytanie nie potrafią dziś jeszcze odpowiedzieć eksperci.

Zniesienie stanu epidemii nie oznacza poważnych zmian, gdyż wiele restrykcji związanych z Covid-19 przestało już obowiązywać kilka tygodni wcześniej.

Maseczki tylko w placówkach ochrony zdrowia

W kwietniu zniesiono obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, zakładach pracy, szkołach, pociągach i autobusach.

Obecnie maseczki należy zakładać jedynie w placówkach opieki zdrowotnej czyli w szpitalach, przychodniach i aptekach.

Z wypowiedzi urzędników Ministerstwa Zdrowia wynika, że ten obowiązek może zostać z nami na dłużej.

Wprawdzie zniesiono także nakaz noszenia maseczek w  samolotach lecących do większości krajów, ale obowiązek ten wymagany jest jeszcze od osób podróżujących do Hiszpanii i Włoch.

Testy

Nadal obowiązują wprowadzone 1 kwietnia br. zasady testowania na obecność koronawirusa. Przeprowadzenie testu może zlecić tylko lekarz. Testy są bezpłatne dla pacjentów.Zniesiono tez obowiązek testowania się przed wyjazdem do sanatorium.

Paszporty covidowe mogą się jeszcze przydać, zwłaszcza planującym wakacje poza granicami Polski. Osoby podróżujące do Albanii, Belgii, Cypru, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Malty, Niemiec, Portugalii i Włoch powinni mieć ze sobą certyfikat, potwierdzający zaszczepienie, ozdrowienie lub negatywny wynik testu wykonanego tuż przed podróżą.

Prawdopodobnie jesienią wejdzie w życie poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19. Pozwoli on pracodawcom na  zażądanie od pracownika informacji nt. wykonania szczepienia przeciw COVID-19 lub wyniku testu.

Obowiązkowe szczepienia

Obowiązek szczepień dotyczy:

  • osób wykonujących zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego;
  • osób zatrudnionych oraz realizujących usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym;
  • studentów kształcących się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego

Z obawą przed ponownym, jesiennym wzrostem zachorowań rząd zamierza  wykorzystać lato na promocję szczepień, zwłaszcza wśród osób starszych. Rozpoczęła się już akcja podawania drugiej dawki przypominającej u pacjentów po 80 roku życia. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w wypowiedzi dla Polskiego Radia 24 podkreślił, że optymalnym okresem, gdy osoby te powinny przyjąć tę dawkę jest sierpień.

Szczepionki nadal pozostaną bezpłatne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama