Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Malborscy samorządowcy pojechali z darami do Włodzimierza w Ukrainie

Delegacja samorządu Malborka z burmistrzem Markiem Charzewskim przebywała we Włodzimierzu na Ukrainie. To miasto od początku wojny z Rosją przyjęło już wielu przesiedleńców z innych stron kraju. Malborczycy zawieźli więc dużą ilość żywności, medykamentów oraz sprzętu technicznego. W trakcie wizyty rozmawiano też o podpisaniu listu intencyjnego na temat zawiązania współpracy między obu miastami.
delegacja z Malborka w Ukrainie
Wspólne zdjęcie samorządowców z Malborka i Włodzimierza, w tle jeden z samochodów z przywiezionymi darami (fot. UM Malbork)

Włodzimierz to miasto położone dziś zaledwie 15 km od granicy z Polską. Ma swoje poczesne miejsce w historii naszego kraju, przed II wojną światową było stolicą powiatu. Na przestrzeni wieków jego nazwa bywała rozszerzona, nazywało się Włodzimierz Wołyński. Miasto liczy około 39 tysięcy mieszkańców, jest więc porównywalne do Malborka.

Jeszcze na długo przed wybuchem wojny z Rosją, władze Włodzimierza skierowały do samorządu Malborka list z propozycją nawiązania współpracy. Potem, niestety, wybuchła pandemia koronawirusa. Już po rozpoczęciu wojny w Ukrainie władze Włodzimierza zwróciły się z prośbą o przekazanie pomocy humanitarnej. Na tę prośbę malborczycy odpowiedzieli pozytywnie. Do Włodzimierza udała się delegacja z burmistrzem Malborka Markiem Charzewskim.

– Przyjechaliśmy dwoma busami po sufit wypełnionymi żywnością, środkami higieny osobistej, lekami. Przywieźliśmy również inne artykuły na potrzeby wojska ukraińskiego, między innymi agregatory prądotwórcze, akumulatory oraz piły elektryczne. Spotkaliśmy się z burmistrzem Włodzimierza Igorem Palonką, przeprowadziliśmy rozmowy o współpracy. Okazało się, że nasze miasta mają wiele wspólnego: podobna liczba mieszkańców, bogata historia, chęć rozwoju, obecność jednostek wojskowych w obu miastach mówi burmistrz Marek Charzewski.

Malborska delegacja przekazała dary do miejscowego punktu pomocy oraz szpitala, przy okazji dyrektorka tamtejszej placówki medycznej pokazała stan przygotowań szpitala do przyjęcia rannych wojskowych z pola walki, oraz schronienie w razie działań wojennych.

– Jak się okazało, jedna trzecia łóżek szpitalnych jest w schronie podziemnym, jest tam nawet Wi-Fi, w razie utraty zasięgu mobilnego. Podziemie jest wyremontowane i w pełni przygotowane do różnych scenariuszy. W sobotę zwiedziliśmy miasto i zobaczyliśmy miejscowe zabytki oraz mieszkańców. Miejscowy punkt informacyjny dla turystów przekształcił się w centrum informacji dla przesiedleńców, wszyscy jesteśmy pod wrażeniem miasta oraz obecnej władzy, która ciepło nas przyjęła. Myślę, że podpisanie umowy partnerskiej jest bardzo dobrym kierunkiem, w przyszłości będziemy na pewno chcieli pomóc miastu Włodzimierz w powrocie do normalności, i podzielić się naszymi doświadczeniami oraz nawiązać współpracę pomiędzy instytucjami a mieszkańcami  mówi Marek Charzewski.

Trwają przygotowania do podpisania listu intencyjnego pomiędzy miastami, następnie decyzję o współpracy podejmie Rada Miasta Malborka.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka