Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa

Marta Magott z Gdańską Nagrodą Równości im. Pawła Adamowicza

Marta Magott, koordynatorka Trójmiejskich Marszów Równości została laureatką Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza za dokonania w 2021 roku. Do nagrody zgłoszono cztery osoby odznaczające się wizjonerstwem, bohaterstwem oraz wytrwałą codzienną pracą w dziedzinie równości, sprawiedliwości i przeciwdziałania dyskryminacji wśród mieszkanek oraz mieszkańców Gdańska. Laureatka w czwartek, 30 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności otrzymała pamiątkową Statuetkę Równości oraz nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł.
Gdańska Nagroda Równości 2021)
(fot. Piotr Wittman | gdansk.pl)

Gdańska Nagroda Równości powstała z inicjatywy Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, powołanej przy Prezydencie Miasta Gdańska Pawle Adamowiczu. Jej pomysłodawcą był Tomasz Snarski, członek pierwszego składu rady. Ideą tego wyróżnienia jest promowanie osób, które w szczególny sposób działają na rzecz praw człowieka w Gdańsku. Od 2019 roku nagroda nosi imię Pawła Adamowicza. Dzień jej wręczenia nawiązuje do rocznicy powstania Modelu na rzecz Równego Traktowania. Został on wprowadzony uchwałą Rady Miasta Gdańska 28 czerwca 2018 roku.

– Spotykamy się dziś w gronie osób, które bardzo dobrze rozumieją równość – mówiła podczas gali Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Tegoroczna kampania Gdańsk Miastem Równości była inicjatywą, która wynikła z Modelu na rzecz Równego Traktowania. Wiele osób, które są tu dziś, go współtworzyło. Cieszę się, że poszerzamy przestrzeń dobra, przestrzeń zrozumienia, przestrzeń praw człowieka, przestrzeń normalności. Warto doceniać obywatelskie inicjatywy, które wpływają na normalność całej społeczności – dodała.

(fot. Piotr Wittman | gdansk.pl)

Gdańska Nagroda Równości. Kto był nominowany?

Do Gdańskiej Nagrody Równości, oprócz Marty Magott, nominowani byli także:

  • Anna Butrym, prezeska Stowarzyszenia WAGA, społeczna koordynatorka klubu Senioryci na Biskupiej Górce, i wiceprzewodnicząca Gdańskiej Rady Seniorów przy Radzie Miasta Gdańska. W 2021 roku dzięki niej na Biskupiej Górce rozkwitło Centrum Wsparcia Seniora,
  • Marta Faron, nominowana przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. W 2021 roku w innowacyjnym programie Najpierw Mieszkanie była asystentką wspierającą osoby w długotrwałym i chronicznym kryzysie bezdomności,
  • Krystian Kosiński, koordynator aktywizmu Grupy Lokalne Amnesty International w Trójmieście. W 2021 roku organizował, m.in., pisanie listów do białoruskich więźniów politycznych, manifestacje przeciw push-backom na granicy polsko-białoruskiej oraz zbiórki wsparcia dla uchodźców i uchodźczyń.

Marta Magott laureatką Gdańskiej Nagrody Równości

W wyborze laureatów Gdańskiej Nagrody Równości pomaga kapituła, która ocenia pretendentów do Gdańskiej Nagrody Równości. W jej skład wchodzą Gdańska Rada ds. Równego Traktowania oraz zaproszeni przez nią goście. Kapituła obradowała 20 czerwca. Z czterech zgłoszonych kandydatur zarekomendowała Martę Magott, nominowaną przez Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT+ Tolerado. Laureatka nagrody od 2015 roku jest koordynatorką Trójmiejskich Marszów Równości, w tym tego w 2021 roku. Jest także seksuolożką, terapeutką z Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, aktywistką na rzecz praw człowieka. Była prezeską Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT Tolerado, brała udział w pracach nad Gdańskim Modelem na rzecz Równego Traktowania oraz w pierwszej edycji Gdańskiego Centrum Równego Traktowania. Była również asystentką edukacyjną dzieci i młodzieży pochodzenia romskiego w Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.

(fot. Piotr Wittman | gdansk.pl)

– To ogromny zaszczyt dostać wyróżnienie pod patronatem Pawła Adamowicza, który jako pierwszy prezydent w Gdańsku objął patronatem honorowym Trójmiejski Marsz Równości, który jako pierwszy w całej Polsce objął patronatem honorowym Trójmiejskie Dni Równości – mówiła Marta Magott, laureatka Gdańskiej Nagrody Równości. – Dziękuje mojej rodzinie i wszystkim osobom, które mnie otaczają, bo wiem, że tylko razem jesteśmy w stanie zmienić tę naszą gdańską rzeczywistość, zmienić postawy społeczne, wyprowadzić na ulicę tysiące osób w każdym celu, nie tylko w celu Marszu Równości. I dziękuję miastu za to, że daje nam możliwość, przestrzeń do realizacji, żebyśmy robili nasz świat lepszym, bardziej akceptującym, wspierającym, takim bezpiecznym, aby każda osoba w Gdańsku czuła się chciana.

Warto przybliżyć postać twórczyni tytułowej Statuetki Równości. Gdańska Rada ds. Równego Traktowania poprosiła o jej stworzenie cenioną gdańską artystkę Dorotę Cenecką. Statuetka wykonana jest z czarnego marmuru, na którym umieszczono formę srebrnego łuku, zwieńczonego odpinaną okrągłą broszą, wykonaną z bursztynu, z wyrzeźbionym herbem miasta Gdańska. Sentencja umieszczona na pamiątkowej tabliczce: „Rozważnie, ale z odwagą”, jest parafrazą dewizy Gdańska: „Nec temere nec timide”.

(fot. Piotr Wittman | gdansk.pl)

Uczestnicy uroczystej gali mieli okazję obejrzeć pokaz malowania piaskiem. Scenariusz nawiązywał do historii Gdańska, wojny w Ukrainie i uchodźców na granicy z Białorusią.

Wystąpiła Anna Dubrovina, utalentowana ukraińska artystka zespołu Galitsyna Art Group. Ana Dubrovina wykonuje dedykowane pokazy malowania piaskiem, światłem i na wodzie. Stworzyła ponad 450 historii, które poruszyły widzów. Wystąpiła na wydarzeniach w ponad 16 krajach na świecie.

Galitsyna Art Group to studio założone przez Tetianę Galitsynę, które łączy artystów międzynarodowej rangi realizujących na całym świecie pokazy sztuk wizualnych.

(fot. Piotr Wittman | gdansk.pl)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa