Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Nowa droga powstanie od węzła Miszewo do lotniska w Rębiechowie

Umowa na sporządzenie studium wykonania nowej drogi prowadzącej od projektowanego węzła drogowego Miszewo do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Rębiechowie podpisana została dziś na gdańskim lotnisku. Sygnatariuszami umowy są Pomorskie Biuro Planowania regionalnego oraz firma Databaut. Nowe połączenie drogowe umożliwi szybsze połączenie z lotniskiem dla okolicznych miejscowości, ponadto ruch tranzytowy przebiegający przez Banino zostanie dzięki tej drodze przekierowany na nowy odcinek Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta.
lotnisko w Gdańsku

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Projekt nowej drogi rodził się od kilkunastu lat. Jak stwierdził Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego, już w 2014 roku dostrzegana była potrzeba skomunikowania węzła lotniska z Miszewem. Pomysł ten wpisany został w regionalny projekt zagospodarowania województwa. W lipcu 2020 roku podpisano list intencyjny nt. współpracy przy opracowaniu dokumentacji planistycznych dla nowych połączeń drogowych, łączących węzły drogowe na projektowanej Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta z siecią drogową regionu. 

Rezultatem tych wszystkich działań jest przetarg na wykonanie studium i podpisanie umowy w tej sprawie. Dokument który powstanie, będzie wyznaczać warianty przebiegu nowej drogi, ponadto będzie stanowić podstawę planistyczną dla dalszych prac projektowych, m.in. dla Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej (STEŚ-R). 

Droga która na bazie tych prac powstanie, połączy Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy z okolicznymi terenami oraz docelowo z projektowanym węzłem Miszewo na Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Dostęp do lotniska dla mieszkańców całej zachodniej części województwa stanie się znacznie łatwiejszy. Przy tym ponadlokalny ruch tranzytowy z miejscowości Banino i jej okolic zostanie przeniesiony na nowy układ drogowy. Całość wpisuje się w nowo powstający system dojazdów do obwodnicy metropolitalnej.

Jak oceniła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz - To ważny moment rozwojowy dla Gdańska jako stolicy metropolii i województwa. Widzimy jak nieopodal stąd, na naszych oczach powstaje obwodnica metropolitalna i wszyscy doskonale wiemy, że potrzebujemy połączeń poprzecznych między istniejącą obwodnicą i obwodnicą metropolitalną. Dla Gdańska istotne są trzy węzły: węzeł Żukowo, węzeł Lotnisko i tzw. węzeł Wysoka, czyli okolice Osowej, Chwaszczyna i przyszłej Nowej Kielnieńskiej.

W przygotowanie dokumentów i późniejszą realizację inwestycji zaangażowane będą samorządy miasta Gdańsk, gminy Żukowo, także mieszkańcy Banina, Rębiechowa, Pępowa i Czapel.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka