Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

W ciągu najbliższych 6 miesięcy kluczowe umowy dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

W ciągu najbliższych 6 miesięcy podpiszemy kluczowe dla projektu umowy, a zakontraktowani główni wykonawcy rozpoczną wybór i współpracę m.in. z lokalnymi dostawcami – poinformował Jarosław Broda, prezes Baltic Power. To spółka powołana przez PKN Orlen i Northland Power, odpowiedzialna za realizację morskiej farmy wiatrowej Baltic Power w polskim obszarze Morza Bałtyckiego. M.in. o etapach realizacji tego projektu oraz konieczności budowy silnego łańcucha dostaw rozmawiano podczas konferencji Baltic Power Offshore Wind Supply Chain Meeting 2021.
morska farma wiatrowa
(fot. Pixabay | Zdjęcie ilustracyjne)

Niemal 600 osób reprezentujących 369 firm i instytucji wzięło udział w dwudniowej konferencji online Baltic Power Offshore Wind Supply Chain Meeting 2021 zorganizowanej dla firm zainteresowanych współpracą przy realizacji projektu Baltic Power. Budowa silnego łańcucha dostaw jest obecnie jednym z najważniejszych działań zmierzających do rozpoczęcia tej inwestycji. Zgodnie z harmonogramem, prace rozpoczną się w 2024, a zakończą w 2026 roku.

– Projekt wchodzi w decydującą fazę przygotowań, a to oznacza, że przed nami kluczowy z punktu widzenia harmonogramu okres wyboru dostawców. W ciągu najbliższych 6 miesięcy podpiszemy kluczowe dla projektu umowy, a zakontraktowani główni wykonawcy rozpoczną wybór i współpracę, m.in. z lokalnymi dostawcami. Temu służą również nasze konferencje – to platforma nawiązywania relacji biznesowych między potencjalnymi głównymi wykonawcami a dostawcami. Jako Baltic Power będziemy dążyli do zaangażowania polskich firm na poziomie od 20 do 30% kosztu inwestycji – mówi Jarosław Broda, prezes Baltic Power.

Uczestnicy konferencji mogli uzyskać aktualne informacje na temat inwestycji realizowanej wspólnie przez PKN Orlen i Northland Power. Oprócz aktualnego harmonogramu, informacji na temat procedur zakupowych i planu łańcucha dostaw, poznali też szczegółowe wymagania wszystkich siedmiu tzw. pakietów instalacyjnych. Każdy z nich dotyczy jednego z kluczowych komponentów morskiej farmy wiatrowej:

  • turbiny,
  • fundamenty,
  • logistyka,
  • baza serwisowa,
  • kable,
  • morska stacja elektroenergetyczna,
  • lądowa stacja elektroenergetyczna.

Za realizację tych pakietów odpowiedzialne będą firmy wybrane w nadchodzących postępowaniach przetargowych.

Oprócz prezentacji oraz sesji pytań i odpowiedzi, uczestnicy mogli również odwiedzać strefę dostawców, w której firmy stworzyły ponad 50 wirtualnych stoisk.

Morska farma wiatrowa Baltic Power. Gdzie powstanie?

Morska farma wiatrowa Baltic Power to obecnie jeden z najdynamiczniej rozwijanych tego typu projektów na Bałtyku – podaje PKN Orlen. Na obszarze zlokalizowanym ok. 22 km od brzegu Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa, docelowo stanie ponad 70 turbin wiatrowych o minimalnej mocy 12 MW. Morska farma wiatrowa Baltic Power o mocy zainstalowanej do 1200 MW będzie w stanie docelowo dostarczać czystą energię dla około miliona gospodarstw domowych rocznie przez ponad 25 lat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka