Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Przez Kociewie do autostrady A1. DW 224 oddana do użytku po modernizacji

Zakończył się drugi etap modernizacji drogi wojewódzkiej 224 z Godziszewa do autostrady A1. Roboty na tym odcinku kosztowały około 46 mln zł. Droga wojewódzka 224 łączy Wejherowo z Tczewem. Stanowi także dojazd do węzła Stanisławie autostrady A1. Każdego dnia korzysta z niej kilka tysięcy pojazdów.
Przez Kociewie do autostrady A1. DW 224 oddana do użytku po modernizacji

Autor: ZDW Gdańsk

Prace zrealizowane podczas drugiego etapu modernizacji DW224 pochłonęły ok. 46 mln zł.

Jak podkreślił Jacek Pauli, burmistrz Skarszew, Godziszewo bardzo dużo zyskało dzięki tej inwestycji.

- Znacząco podniósł się poziom bezpieczeństwa kierowców i pieszych, jak również estetyka Godziszewa, a dojazd do Tczewa jest obecnie dużo bardziej komfortowy - mówi burmistrz.

Z nowej inwestycji zadowolony jest także wójt gminy Tczew. Jak wynika z wyników przeprowadzonego w 2020 r. Generalnego Pomiaru Ruchu korzystało z niej średnio około 5000 pojazdów dziennie. Zanim ta trasa przeszła „lifting” warunki do jazdy nie były komfortowe. Jezdnia była wąska i niezbyt równa. W newralgicznych miejscach, takich jak skrzyżowania czy przejścia dla pieszych, nie było też oświetlenia. To główne przyczyny podjęcia decyzji o modernizacji tej drogi.

 

Realizację modernizacji podzielono na dwa etapy. Pierwszy dotyczył przebudowy drogi w Godziszewie, a drugi od miejscowości Marianka do węzła Stanisławie. Łącznie to prawie 10 km.

- W ramach I etapu inwestycji, w Godziszewie wykonane zostały, między innymi: rozbudowa i przebudowa skrzyżowań, przebudowa oraz budowa urządzeń i elementów związanych z bezpieczeństwem ruchu (zatoki autobusowe, wyspy kanalizujące ruch, przejścia dla pieszych, azyle, chodniki oraz ciągi rowerowe i pieszo-rowerowe) oraz przebudowa oświetlenia drogowego, poboczy i zjazdów – mówi Maciej Jędrzyński, podinspektor w Wydziale Funduszy Europejskich w Urzędzie Miejskim w Skarszewach.

Za pierwszy etap prac odpowiadała lokalna firma ze Starogardu Gdańskiego (Przedsiębiorstwo Budowy Dróg), zaś za drugi Colas Polska.

Koszt obu etapów modernizacji DW224, to ponad 64 mln zł. Około 47 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Prawie 17 mln zł stanowił wkład własny samorządu województwa pomorskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama