Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Latał eurofighterem nad Malborkiem, zginął w wypadku lotniczym na Sycylii

Pilot nigdy nie umiera, tylko lata wyżej - takimi słowami włoskie Siły Powietrzne pożegnały kapitana Fabio Antonio Altruda, który zginął w wypadku lotniczym na Sycylii. Służył w 37 Stormo, czyli 37 Grupie Lotniczej włoskich Aeronautica Militare. Kapitan Altruda uczestniczył w zakończonej niedawno misji lotnictwa Włoch w Polsce, w ramach Baltic Air Policing. Grupa zadaniowa "White Eagle" stacjonowała na lotnisku w Królewie Malborskim i cztery samoloty Eurofighter wykonywały stamtąd zadania ochrony przestrzeni powietrznej NATO. Do wypadku doszło 13 grudnia na Sycylii w locie szkoleniowym.
Eurofighter Typhoon EF-2000
Cztery włoskie maszyny Eurofighter Typhoon w czasie czteromiesięcznej misji w Polsce spędziły ponad 500 godzin w powietrzu. Z końcem listopada powróciły do włoskich baz

Autor: Aeronautica Militare

Kapitan Fabio Antonio Altruda pilotując jednomiejscowy samolot Eurofighter Typhoon z 37 Stormo w Trapani na Sycyplii powracał z lotu szkoleniowego, kiedy z nieznanych jeszcze przyczyn maszyna rozbiła się na terenach rolniczych, około 8 km na południowy wschód od bazy. 33-letni pilot nie katapultował się, jego ciało zostało odnalezione wśród szczątków zniszczonego samolotu. Nikt na ziemi nie doznał szwanku w tej katastrofie. Natychmiast rozpoczęto dochodzenie dla ustalenia przyczyn wypadku. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Włoskie Eurofightery odlatują z Malborka

Fabio Antonio Altruda pochodził z Caserty, w 2007 roku wstąpił do Akademii Lotniczej w Pozzuoli. Od marca ubiegłego roku latał na samolotach Eurofighter, z dużym nalotem godzin w powietrzu. Brał też udział w działaniach lotniczych w ramach sił NATO poza granicami Włoch. W tym także w ramach zakończonej w listopadzie misji włoskiego lotnictwa w Królewie Malborskim, we współdziałaniu z 22 Bazą Lotnictwa Taktycznego. Włoski pilot zasiadał więc za sterami maszyn, wznoszących się po starcie nad zabudowaniami Malborka. 

Jak podają włoskie Siły Powietrzne (Aeronautica Militare), pożegnanie pilota odbyło się w katedrze San Lorenzo w Trapani, z udziałem ministra obrony Republiki Włoskiej Guido Crosetto oraz szefa sztabu Wojskowych Sił Powietrznych, generałem Lucą Gorettim.

Kpt. Altruda niedawno służył w misji NATO w Polsce, zginął w wypadku lotniczym na Sycylii

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama