Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Stanisław Tyszka wygrał prawybory w Nowej Nadziei w Gdyni

Z urodzenia warszawiak, a później poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego z Rzeszowszczyzny oraz ekspert ruchu Kukiz’15 – Stanisław Tyszka wygrał w prawyborach partii Nowa Nadzieja w okręgu gdyńsko-słupskim. Obecny poseł Konfederacji z tego okręgu, Artur Dziambor nie kandydował na miejsce „jedynki” w Gdyni, a na głosowanie przyszedł z kubełkiem popcornu i w kinowych okularach.
Stanisław Tyszka wygrał prawybory w Nowej Nadziei w Gdyni
Od lewej: Stanisław Tyszka i Sławomir Mentzen

Autor: Sławomir Mentzen | Twitter

Wyniki prawyborów w Nowej Nadziei w okręgu gdyńsko-słupskim ogłosił w sobotę 21 stycznia 2023 roku wieczorem prezes partii – Sławomir Mentzen. Gratulując zwycięzcy podał również wyniki głosowania. Kandydaci: Stanisław Tyszka, Sylwester Pruś i Wojciech Wasiakowski otrzymali odpowiednio 209, 140 i 126 głosów.

Warto przypomnieć, że Nowa Nadzieja skupia część zwolenników Konfederacji, a ta w 2019 roku wprowadziła do Sejmu 11 posłów – w tym m.in. Artura Dziambora, właśnie z Gdyni. Wśród parlamentarzystów Konfederacji znalazło się pięciu przedstawicieli partii KORWiN, która jesienią przeszła „rebranding”.

„W październiku 2022 roku nowym prezesem partii KORWiN został Sławomir Mentzen. W listopadzie 2022 roku do partii dołączył poseł Stanisław Tyszka, a 29 listopada 2022 partia zmieniła nazwę na Nowa Nadzieja” – czytamy na stronie internetowej ugrupowania Sławomira Mentzena.

W prawyborach głównym kontrkandydatem zwycięzcy był Sylwester Pruś – weteran gdańskiego samorządu i w latach dziewięćdziesiątych radny Rady Miasta Gdańska, delegat miasta na Sejmik Samorządowy Województwa Gdańskiego oraz wiceprezydent Gdańska (1997-98), a później m.in. delegat wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska i radny sejmiku Województwa Pomorskiego. Jak poinformował S. Pruś w mediach społecznościowych druga tura prawyborów nie odbędzie się, ponieważ Wojciech Wasiakowski przekazał oddane na siebie głosy liderowi głosowania.

W latach 2011-2012 kierowałem Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej, gdzie zbudowałem zespół kilkudziesięciu świetnych, niezależnych ekspertów młodego pokolenia. W tym czasie byłem też członkiem redakcji kwartalnika „Rzeczy Wspólne”. W latach 2012-2013 jako doradca w Ministerstwie Sprawiedliwości współtworzyłem ustawy otwierające dostęp do zawodów regulowanych. Jestem też współautorem ustawy o deregulacji systemowej, tworzącej ramy dla generalnego przeglądu i radykalnego uproszczenia polskiego prawa. Obecnie kieruję zespołem ekspertów, który opracował Strategię Zmiany ruchu Kukiz’15. Jestem żonaty, mam 2-letnią córkę” – pisze o sobie na swojej stronie internetowej Stanisław Tyszka, który w 2019 roku został posłem z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego z okręgu wyborczego w Rzeszowie (PSL startowało wówczas ze wspólnej listy z Kukiz’15).

W prawyborach nie wziął udziału dzisiejszy poseł reprezentujący w Sejmie gdyńską Konfederację – Artur Dziambor, który zdecydował się nie kandydować. Parlamentarzysta wcześniej „z automatu” liczyć mógł na pierwsze miejsce w swoim okręgu wyborczym, bowiem to gwarantowały mu wewnętrzne przepisy przyjęte w Konfederacji. Jednak już po przejęciu prezesury w partii KORWiN przez Sławomira Mentzena i zmianie nazwy na Nowa Nadzieja, zadecydowano, że jej kandydatów wyłonią prawybory. Poseł Artur Dziambor na głosowaniu pojawił się z kubełkiem popcornu i w kinowych okularach.

- Człowiek już nawet do kina spokojnie nie może wyjść, wszędzie te paparacce – skomentował opublikowane na Twitterze zdjęcie ilustrując wpis emotikonką oznaczającą płacz ze śmiechu Artur Dziambor.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama