Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Most na Tudze w Żelichowie otwarty. Teraz będzie podnoszony

Oddany do użytku został nowy most na rzece Tudze w Żelichowie (gmina Nowy Dwór Gdański). Jego uruchomienie docenią zwłaszcza wodniacy poruszający się po szlakach wodnych Żuław Wiślanych, ponieważ nowa konstrukcja umożliwi znacznie wygodniejsze przemieszczanie się jednostek pływających. Ponadto możliwe stanie się bezpieczne cumowanie w pobliżu mostu, za sprawą dwóch nowych pomostów.
Most na Tudze w Żelichowie otwarty. Teraz będzie podnoszony
Tak wygląda nowy most w Żelichowie w pozycji podniesionej, dla przepłynięcia jednostek

Autor: Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim

Przebudowa mostu w Żelichowie polegała na zmianie konstrukcji ze stałej na podnoszoną, czego podjęła się Stocznia Żuławy w Ostaszewie (budowała m.in. most zwodzony w Tujsku). Dzięki temu możliwe stanie się przepływanie pod mostem nawet bez konieczności kładzenia masztów przez jednostki żaglowe. Prócz tego wykonawca wybudował dwa pomosty cumownicze w pobliżu mostu.

Inwestycja została wykonana w ramach projektu "Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej". Jej koszt sięga 3,5 mln zł, z czego 85 procent stanowiło dofinansowanie Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Widok mostu w pozycji opuszczonej z pomostu cumowniczego

Nowy most z pomostami cumowniczymi to również szansa rozwoju turystyki w samym Żelichowie - miejscowości położonej przy bardzo uczęszczanej drodze wojewódzkiej nr 502 prowadzącej z Nowego Dworu Gdańskiego do Stegny. We wsi znajdują się bardzo ciekawe obiekty, m.in. zabytkowy kościół św. Mikołaja, obecnie siedziba parafii grekokatolickiej, dom podcieniowy, stacja kolei wąskotorowej oraz lapidarium mennonickie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama