Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Szpital w Słupsku z nowym sprzętem kardiologicznym

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku wzbogacił się o nowe urządzenia dla pacjentów kardiologicznych, w tym m.in. cykloergometr leżący, ułatwiający badania w diagnostyce choroby wieńcowej. – Oddział Kardiologii i Rehabilitacji Kardiologicznej naszego szpitala staje się najlepiej wyposażonym oddziałem w regionie – cieszy się Andrzej Sapiński, prezes szpitala im. Janusza Korczaka w Słupsku.
Szpital w Słupsku z nowym sprzętem kardiologicznym
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny wzbogacił się o nowe urządzenia dla pacjentów kardiologicznych, w tym m.in. cykloergometr leżący ułatwiający badania w diagnostyce choroby wieńcowej

Autor: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku

Lista nowego sprzętu, jaki w ostatnim czasie trafił do słupskiej lecznicy jest bardzo długa. Są na niej m.in. takie urządzenia jak: cykloergometr leżący, aparat USG, monitor do ciągłych inwazyjnych pomiarów parametrów hemodynamicznych, monitor transportowy z inwazyjnym pomiarem ciśnienia, aparat EEG, dwa echokardiografy, zestawy Holter, a także zestawy do monitorowania telemetrycznego, terapii nerkozastępczej, monitorowania hemodynamicznego nieiwazyjnego oraz tor wizyjny z wideoendoskopami.

- Łącznie, dzięki dotacji od wojewody pomorskiego w ramach środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, zakupiliśmy sprzęt za 2,8 mln zł. Bardzo dziękujemy za to wsparcie – mówi Anetta Barna-Feszak, wiceprezes szpitala w Słupsku.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dwie nowe poradnie w słupskim szpitalu

Nowe urządzenia wspomogą głównie leczenie pacjentów kardiologicznych.

- Cykloergometr leżący to sprzęt do obrazowej diagnostyki wysiłkowej. Echokardiograficzna próba wysiłkowa pozwala na bezpośrednie zobrazowanie pracy serca w trakcie wysiłku. Badania wykorzystywane są przede wszystkim w diagnostyce choroby wieńcowej. Jest to najbardziej czułe, specyficzne oraz bezpieczne nieinwazyjne badanie choroby wieńcowej, które według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego powinno być wykonywane jako pierwsze przed innymi metodami. Udowodniono bowiem wyższość tego badania nad standardową elektrokardiograficzną próbą wysiłkową, której wskazania w chwili obecnej są mocno ograniczone. Badanie to służyć może również do oceny istotności wad zastawkowych, a także do oceny chorych po zabiegach rewaskularyzacji serca, czy też zabiegach kardiochirurgicznych – mówi dr n. med. Paweł Lewandowski, kierownik Pracowni Echokardiografii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Badania cykloergometrem leżącym będą wykonywane u pacjentów hospitalizowanych w Oddziale Kardiologicznym w określonych wskazaniach. W Słupsku zakupiono też m.in. zestaw do prób wysiłkowych z ergospirometrią.

– Test wykonywany z użyciem ergospirometrii różni się od zwykłego testu wysiłkowego EKG dodatkową oceną gazów oddechowych w czasie rzeczywistym, których analiza jest najlepszym obiektywnym sposobem diagnostyki duszności wysiłkowej, wydolności układu krążenia, oddechowego i mięśniowego - wyjaśnia lekarz Damian Sendrowski, koordynator Oddziału Kardiologii i Rehabilitacji Kardiologicznej.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama