Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Świętuj razem z Gdynią urodziny miasta

Gdynia świętuje swoje urodziny. To już 97 lat, odkąd uzyskała prawa miejskie. Jubileusz zacny, to i świętowanie huczne. Urodzinowy bal, uroczysta sesja Rady Miasta, oprowadzania po muzealnych zakamarkach i wystawach – to tylko część zaplanowanych wydarzeń. Pierwsze urodzinowe atrakcje już się odbywają, jednak najwięcej będzie się działo od 10 do 12 lutego.
Świętuj razem z Gdynią urodziny miasta

Autor: gdynia.pl

10 lutego 1926 roku Gdynia uzyskała prawa miejskie. Oficjalne uroczystości zaplanowano już na niedzielę 5 lutego. O godz. 10.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26) odbędzie się msza święta w intencji miasta.

Główne obchody 97. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich zaplanowano tradycyjnie 10 lutego. Tego dnia w samo południe przed pomnikiem Polski Morskiej zostaną złożone kwiaty. Uroczystą, urodzinową sesję Rady Miasta w Gdyni zaplanowano na godz. 17.00 w Teatrze Miejskim w Gdyni. Obrady można będzie także śledzić w internecie na stronie gdynia.pl. Podczas tego wydarzenia poznamy tegorocznych laureatów medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” oraz nagrody „Czas Gdyni” dla najlepszych inwestycji 2022 roku.

PRZECZYTAJ Gdynia obiecana. Grzegorz Piątek o budowie miasta z morza

10-12 lutego w Muzeum Miasta Gdyni

W przygotowanie urodzinowych atrakcji tradycyjnie włącza się Muzeum Miasta Gdyni. Muzealnicy zapraszają na urodzinowe oprowadzanie po muzealnych magazynach oraz wystawie „Gdynia – dzieło otwarte”. Będzie to nie lada gratka, bowiem opiekunowie zbiorów i kultury materialnej oprowadzą gości po miejscach na co dzień niedostępnych. Z okazji urodzin Gdyni będzie można zobaczyć muzeum „od kuchni” i wziąć udział w oprowadzaniu po muzealnych magazynach. Warto zarezerwować sobie czas. 10 lutego oprowadzanie odbędzie się w kilku turach: o godz. 10,  o godz. 12 i  o godz. 15.
Tylko tego dnia wstęp na oprowadzanie jest bezpłatny, ale w każdej turze może uczestniczyć maksymalnie jedynie 12 osób. Warto więc pospieszyć się z rezerwacją wejściówek na stronie muzeum.

  1. Muzealne magazyny można będzie odwiedzić także 11 lutego o godz. 14.00. Wstęp jednak będzie już płatny. I tego dnia obowiązują ograniczenia liczby osób, które mogą jednorazowo zwiedzać magazyny – to 12 osób. Oprowadzanie wliczone w cenę biletu do muzeum.  
  2. 12 lutego o godz. 14.00 można będzie obejrzeć wystawę „Gdynia – dzieło otwarte”. Przez zakamarki historii miasta zwiedzających poprowadzi Weronika Szerle. Wystawa pokazuje, że historia Gdyni ma wiele wątków. Jedne są wyraźne, inne ukryte. I w tym przypadku udział w oprowadzaniu jest wliczony w cenę biletu do muzeum. W wydarzeniu może wziąć udział maksymalnie 50 osób.  

11 lutego w Polsat plus Arena Gdynia

„Lata dwudzieste, lata trzydzieste” - pod takim hasłem świętować będzie Gdynia. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zaprasza mieszkańców na obchody urodzin Gdyni. Wydarzenie odbędzie się w godz. 13.00-17.00 w Polsat Plus Arenie Gdynia (ul. Kazimierza Górskiego 8). Jak podkreślają organizatorzy, ten segment obchodów, czyli atrakcje i program przygotowano przede wszystkim z myślą o gdyńskich seniorach.

  1. W godz. 13.00 do godz. 16.30 w strefie urody i zdrowia chętni będą mogli m.in. skorzystać z porad podologa, dietetyka, fizjoterapeuty czy kosmetologa, a także zbadać poziom cukru i ciśnienia. Zaplanowano również warsztaty kreatywne w klimacie lat dwudziestych i trzydziestych. 
  2. Główną atrakcją będzie koncert pt. „Już nie zapomnisz mnie…”, który rozpocznie się o godz. 15.45. Będzie okazja do posłuchania największych przebojów lat dwudziestych i trzydziestych ub. wieku. Wykonają je artyści z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Wstęp bezpłatny, ale obowiązują wejściówki. Zaproszenia można odbierać w Centrum Aktywności Seniora (ul. 3 Maja 27).  

11 lutego w Konsulacie Kultury

W ramach 97. urodzin Gdyni można będzie zwiedzić Konsulat Kultury. 11 lutego zaplanowano dwa spacery z przewodnikiem – jeden dla dorosłych i młodzieży, a drugi dla rodzin z dziećmi.

  1. Jeżeli ktoś lubi zgłębiać tajniki historii, to na pewno się nie zawiedzie. Konsulat Kultury, czyli dawny Dom Marynarza Szwedzkiego, kryje w sobie wiele tajemnic i niezwykłą historię związaną z powstaniem gdyńskiego portu i rozwojem miasta. Na pokładach statków do Gdyni przybywało tysiące marynarzy spędzających na brzegu kilka dni. Z myślą o nich uruchomiono w mieście placówkę Kościoła Szwedzkiego – Svenska Kyrka Utomland. Historia Domu Marynarza Szwedzkiego sięga 1934 roku.
  2. Na spacer „Cóż tam, panie, w Konsulacie?” o godz. 11.00 chętnych zabierze Michał Miegoń. Będzie okazja, by poznać historię budynku, zajrzeć do jego wnętrz. Co kryją tajemnicze drzwi we foyer, z jakimi problemami mierzyli się pastorzy prowadzący działalność w Domu Marynarza Szwedzkiego oraz dlaczego sala Konsulatu Kultury ma unikalną akustykę? Odpowiedzi na te i inne pytania będą „w zasięgu ręki”. W zwiedzaniu może wziąć udział maksymalnie 30 osób. Bezpłatne wejściówki czekają w kasie Konsulatu Kultury.
  3. Drugi spacer „Dzieci grandzą w Konsulacie!” rozpocznie się o godz. 13.00 i poprowadzi go Danuta Ślipy. Uczestnicy zajrzą tam, gdzie na co dzień nie można wejść. Przejdą od piwnicy po strych, by wsłuchać się w dawne dźwięki, poczuć dawne zapachy i poszukać ducha. Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób., a bezpłatne wejściówki także czekają w kasie Konsulatu Kultury.
  4. Tego samego dnia wieczorem – o godz. 19.00 - wszyscy chętni będą mogli dowiedzieć się, jak kiedyś wyglądały wakacje w Gdyni. W Konsulacie Kultury odbędzie się pokaz „Gdynia – letnich wspomnień czar”. Zaprasza na niego Andrzej Jastrzembski, twórca albumu o współczesnej Gdyni. Przy dźwiękach muzyki na żywo można będzie delektować się obrazami utrwalonymi na fotograficznej kliszy w latach 20. i 30. Muzyczne brzmienia będą połączone z dźwiękami z gdyńskiej plaży. Wstęp wolny.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama