Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Szarża pod Krojantami w planach na 2022 rok

Dwa lata z rzędu nie odbyło się największe wydarzenie w gminie Chojnice, czyli przyciągająca wielotysięczne tłumy inscenizacja Szarży pod Krojantami z 1939 roku. Fundacja organizująca to historyczne wydarzenie poinformowała, że zrobi wszystko, aby w 2022 roku widzowie mogli ponownie podziwiać to widowisko na polu historycznej szarży.
Szarża pod Krojantami w 2023 roku nie odbędzie się

Autor: Olek Knitter | Zawsze Pomorze

Do trzech razy sztuka? W 2020 oraz 2021 roku ze względu na zagrożenie epidemiologiczne organizatorzy – Fundacja Szarży pod Krojantami oraz gmina Chojnice – zadecydowali o odwołaniu Szarży pod Krojantami, czyli plenerowej części obchodów kolejnych rocznic szarży i wybuchu II wojny światowej 1 września 1939 r. Przez dwa lata odbywały się jedynie skromne uroczystości patriotyczno-religijne przed pomnikiem 18. Pułku Ułanów Pomorskich.

Jednak to słynna już Szarża pod Krojantami, czyli widowisko historyczno-militarne odbywające się zawsze w pierwszą niedzielę września, przyciągała do Krojant tysiące osób z całego Pomorza oraz Polski.

Jest jednak nadzieja, że w 2022 roku uroczystości upamiętniające poległych w szarży kawalerzystów odbędą się według pełnego scenariusza. To, czy widowisko zostanie zorganizowane, zależne jest oczywiście od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Jednak organizatorzy zadeklarowali chęć organizacji szarży.

Jeśli nie wystąpią nieplanowane przeszkody, jest wola fundacji oraz władz gminy Chojnice na organizację przyszłorocznego widowiska pod Krojantami. Organizatorzy proszą kluby i stowarzyszenia kawaleryjskie o umieszczenie widowiska w planach na 2022 rok – deklarują organizatorzy.

Warto dodać, że powstaje także nowa atrakcja dla młodzieży z klubów jeździeckich oraz stajni i ośrodków nauki jazdy konnej. To otwarty konkurs na najlepszą prezentację jeźdźców – czyli banderię konną, mogącą wystąpić w strojach regionalnych, historycznych, kawaleryjskich lub jeździeckich.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHevelka festiwal alkoholi
Reklama