Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Sukces gdańskich kardiochirurgów. To piąta taka operacja na świecie!

Z powodu niedomykalności zastawki trójdzielnej serca 76-letnia pacjentka nie była w stanie wykonywać podstawowych czynności. Pomogli jej lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, wykonując nowatorski zabieg, przeprowadzony wcześniej u zaledwie czterech osób na świecie.
Sukces gdańskich kardiochirurgów. To piąta taka operacja na świecie!

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Nabyta wada serca sprawiła, że 76-letnia kobieta, nie mogąc wykonywać podstawowych czynności codziennego życia, była zdana na pomoc innych ludzi. Jak poinformowała Wioleta Wójcik z Zespołu Promocji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, u chorej doszło do niedomykalności zastawki trójdzielnej serca, która sprawiła, że cofała się z prawego przedsionka do prawej komory serca. Skutkiem było przeciążenie i prawego przedsionka serca. Pacjentka odczuwała ogólne osłabienie organizmu, kołatanie serca, duszność wysiłkową. Trudno było jej podejmować jakikolwiek wysiłek. Choć wada ta najczęściej nie wymaga ingerencji chirurgicznej, to jednak w tak ciężkim jej przebiegu choroby konieczna była operacja kardiochirurgiczna. Niestety, w tym przypadku z powodu zaawansowanego wieku pacjentki i chorób współistniejących tradycyjny zabieg operacyjny wiązał się ze zbyt dużym ryzykiem.

 -  Szukaliśmy innych możliwości terapeutycznych niż tradycyjna operacja – stwierdził prof. Marcin Fijałkowski z Kliniki Kardiologii UCK.

Kardiolodzy wspólnie z kardiochirurgami uznali, że jedyną opcją jest CroiValve - nowatorski zabieg, który został przeprowadzony wcześniej u zaledwie czterech chorych na świecie.

UCK

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pierwsza na Pomorzu operacja jelita grubego z użyciem robota da Vinci

-  Jest to system, który współpracuje z zastawką trójdzielną serca pacjenta – wyjaśnił dr hab. Dariusz Jagielak z Kliniki Kardiochirurgii UCK. - W jej wnętrzu umieszcza się mniejszą biologiczną zastawkę, uszczelniającą strukturę od środka, natomiast od zewnątrz jest ona zabezpieczona przez płatki będące elementem pierwotnej zastawki pacjenta. Dodatkowo system mocowany jest poza sercem na stencie umieszczonym w żyle głównej górnej. CroíValve DUO Tricuspid Coaptation Valve wprowadza się przezcewnikowo, w niewielki sposób ingerując w strukturę serca.

Kardiolodzy wspólnie z kardiochirurgami uznali, że jedyną opcją jest CroiValve - nowatorski zabieg, który został przeprowadzony wcześniej u zaledwie czterech chorych na świecie.

Nowatorską operację wszczepienia systemu CroíValve DUO Tricuspid Coaptation Valve przeprowadzono w  Klinice Kardiochirurgii UCK, kierowanej przez prof. Jana Rogowskiego. W skład zespołu weszli: dr Radosław Targoński - operator, dr hab. Dariusz Jagielak - operator, dr Izabela Pisowodzka oraz prof. Marcin Fijałkowski, a także przy udziale anestezjologa Tomasza Lammka i zespołu sali hybrydowej: Danuty Formelli, Doroty Żółtowskiej i Doroty Boguskiej. Zabieg został wykonany w ramach badania klinicznego Tandem I. Polscy specjaliści są światowymi pionierami w dziedzinie implantacji systemu CroíValve DUO Tricuspid Coaptation Valve - poprzednie operacje przeprowadzono także w ośrodkach w naszym kraju.

Pacjentka czuje się dobrze i po kilkudniowej hospitalizacji mogła opuścić szpital. Objawy niewydolności serca zostały znacznie zredukowane. Obecnie dzięki zabiegowi kobieta może funkcjonować samodzielnie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama