Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Do lipca ul. Jaśkowa Dolina w Gdańsku drogą jednokierunkową

Łącząca Wrzeszcz z górnym tarasem Gdańska ul. Jaśkowa Dolina od 18 marca będzie drogą jednokierunkową. Wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu związane jest z kolejnym etapem budowy zbiornika retencyjnego. Umieszczenie kolektorów pod jezdnią skutkować będzie utrudnieniami w ruchu, które mają potrwać do końca czerwca.
budowa zbiornika retencyjnego, Jaśkowa Dolina, Gdańsk

Autor: UM Gdańsk

Założeniem budowy nowego zbiornika jest zretencjonowanie i odprowadzenie wody z opadów nawalnych do istniejącej kanalizacji deszczowej. Obiekt o pojemności 9261 m sześc. będzie zlokalizowany w obszarze potoku Jaśkowego.

– To kolejny projekt w ramach naszego programu przeciwpowodziowego. Ważny element związany z retencją, przede wszystkim Wrzeszcza – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji. – Wartość tego projektu to 11 mln zł, z czego 9 mln zł finansuje Unia Europejska. Jak w przypadku różnych tego typu inwestycji w Gdańsku, i teraz staramy się łączyć elementy przeciwpowodziowe z kwestiami rekreacyjnymi. Przy brzegu północnym powstanie cypel, na którym zostanie wykonana drewniana altana. Natomiast na brzegu południowym będziemy mieli pomost widokowy. Jesteśmy w otoczeniu pięknej Jaśkowej Doliny i tutaj kwestie zieleni są dla nas kluczowe.

Jaśkowa Dolina w Gdańsku drogą jednokierunkową. Co się zmieni?

Dokończenie budowy wymagać będzie zmiany organizacji ruchu. Te już od 18 marca.

– Na etapie opracowywania projektu tymczasowej organizacji ruchu zostały zinwentaryzowane drzewa znajdujące się przy ul. Jaśkowa Dolina, i z tych analiz, jak również z analiz dotyczących natężenia ruchu oraz komplikacji, jakie mogą powstać w przypadku ruchu wahadłowego, została podjęta decyzja o wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego. Będziemy poruszać się z Wrzeszcza w kierunku Moreny ulicą Jaśkowa Dolina. W przeciwnym kierunku ruch będzie prowadzony ulicą Migowską – mówi Agata Lewandowska, miejski inżynier ruchu.

zmiana organizacji ruchu na ul. Jaśkowa Dolina w Gdańsku


Na czas objazdu ul. Migowska z ul. Jaśkowa Dolina połączy się na skrzyżowaniu z ul. Na Wzgórzu.

– Należy podkreślić, że nastąpią bardzo istotne zmiany w biegu pierwszeństwa ruchu na trzech skrzyżowaniach – dodaje Agata Lewandowska. – Pierwsze skrzyżowanie to ul. Migowska z Wileńską, następnie ul. Migowska z Na Wzgórzu i ul. Na Wzgórzu z Jaśkową Doliną. Tutaj pierwszeństwo zostanie zachowane dla priorytetu komunikacji zbiorowej i przebiegu prowadzonego objazdu. Poza tym, wprowadzone zostaną zmiany dotyczące udrożnienia ul. Migowskiej i upłynnienia ruchu, umożliwienia przejazdu autobusów, a także wyznaczone zostaną dwa dodatkowe przystanki autobusowe.


– Czas, jaki zakładamy na prace budowlane, to ok. 3,5 miesiąca – dodaje Paweł Zieliński, kierownik projektu z ramienia DRMG. – Działania planowane są od 18 marca do 30 czerwca. Jednak już wcześniej, bo od 11 marca, wprowadzamy zakaz zatrzymywania się po prawej stronie ul. Migowskiej.

Inwestycja jest częścią projektu „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich – Miasto Gdańsk”.

Jaśkowa Dolina jednokierunkowa. Zmiany w komunikacji miejskiej

  • Tymczasowe zmiany dla linii autobusowych 127, 162 i 262 obowiązywać będą od soboty, 18 marca.
  • Od nocy z soboty na niedzielę, 18/19 marca zmiany także dla linii nocnej N2.
  • Ruch na odcinku od skrzyżowania z ul. Falistą będzie odbywał się jednokierunkowo w stronę Piecek-Migowa.
  • Autobusy w stronę Wrzeszcza pojadą objazdem. W kierunku przeciwnym bez zmian.


Linia 127: autobusy od przystanku „Wileńska” 01 do przystanku „Na Wzgórzu – Teatr Leśny” 01 pojadą trasą objazdową ulicami: Migowską-Na Wzgórzu-dalej po stałej trasie do Oliwy PKP.

Linie 162, 262, N2: autobusy w kierunku krańca Wrzeszcz PKP/Grudziądzka od przystanku „Dobrowolskiego” 01 do przystanku „Na Wzgórzu – Teatr Leśny” 01 pojadą trasą objazdową ulicami:  Wileńską-Migowską-Na Wzgórzu-dalej po stałej trasie.

Zawieszona zostanie obsługa przystanków: „Strzelnica” (n/ż) 01 i Falista (n/ż) 01. Na trasie objazdowej uruchomione będą przystanki zastępcze: „Strzelnica” (n/ż) 91 i Falista (n/ż) 91.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama