Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańsk już oficjalnie z rondem Praw Kobiet

Rondo na skrzyżowaniu ulic Myśliwskiej i Wołkowyskiej na gdańskiej Morenie, oficjalnie już rondem Praw Kobiet! 8 marca uroczyście odsłonięto tablicę z nazwą ronda. O nazwie w ubiegłym roku zdecydowali gdańscy radni.
Gdańsk już oficjalnie z rondem Praw Kobiet

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze


- Prawa wyborcze kobiet, które dzisiaj są oczywistością, to jest tylko jeden malutki element praw kobiet, o który nam chodzi mówiła podczas uroczystości Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska

- Wciąż musimy przypominać, a w niektórych sytuacjach walczyć o nasze prawo do decydowania o naszym zdrowiu i życiu, gdy zachodzimy w ciążę. O nasze prawo do badań prenatalnych i do opieki ginekologicznej. O nasze prawo do wsparcia państwa, gdy na świat przychodzą dzieci z niepełnosprawnościami, które wymagają ogromnego poświęcenia. O nasze prawo do dostępnej antykoncepcji również antykoncepcji awaryjnej dla wszystkich kobiet. O prawo do dobrej edukacji dla naszych dzieci, w tym również edukacji seksualnej. Czy o nasze prawo do tego, aby nas regularnie nie straszono wypowiedzeniem konwencji antyprzemocowej. Mam nadzieję, że to rondo Praw Kobiet będzie przypominało o wszystkich prawach kobiet, bo tylko tak możemy tworzyć społeczeństwo, w którym wszyscy będą mieli swoje miejsce, będą dobrze się czuli, będą równo traktowani – podkreślała Agnieszka Owczarczak.


Rondo zlokalizowane jest w dzielnicy Piecki-Migowo na skrzyżowaniu ulic Myśliwskiej i Wołkowyskiej. Z wnioskiem o nadanie nazwy rondo Praw Kobiet wystąpił klub Koalicji Obywatelskiej w listopadzie 2021 roku. Uchwała w tej sprawie została przyjęta jednogłośnie w marcu 2022 roku.

- Dzisiaj, myśląc o prawach kobiet, pamiętajmy także o prawie do godnego życia, ale także, o czym pewnie nie zawsze pamiętamy, czyli kwestii równości płac. Tych wątków jest bardzo dużo, dlatego bardzo dziękuję, że w tej dynamicznie rozwijającej się dzielnicy naszego miasta, jaką jest dzielnica Piecki-Migowo, w miejscu, gdzie łączy się nowa inwestycja sprzed prawie trzech lat, czyli ulica Nowa Wołkowyska idąca od strony alei Adamowicza – właśnie w takim miejscu powstało rondo Praw Kobiet – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama