Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańsk zbiera chętnych na Święto Wolności i Praw Obywatelskich

W Gdańsku w weekend 2-4 czerwca po raz piąty odbędzie się Święto Wolności i Praw Obywatelskich. We wtorek, 14 marca magistrat ogłosił internetowe zapisy chętnych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, by stać się częścią Strefy Społecznej imprezy.
Strefa Społeczna, Święto Wolności i Praw Obywatelskich, Gdańsk

Autor: Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku. Miasto szuka chętnych organizacji pozarządowych

Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku organizujemy już po raz piąty. Bez uczestników i bez organizacji pozarządowych, które zapraszamy do składania swoich pomysłów na program i do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach, nie byłoby to możliwe – zaznaczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Wybory 4 czerwca 1989 roku pokazały, jaka siła tkwi w obywatelach, zarówno w sensie politycznym, jak i w sensie obywatelskości. Dzisiaj tę obywatelskość utożsamiają formalne i nieformalne organizacje pozarządowe. Reprezentują przejawy aktywności na polach, które dotykają nas każdego dnia. Są to działania związane, m.in., z prawami człowieka, ekologią czy edukacją. Zapraszamy do współtworzenia Święta Wolności i Praw Obywatelskich – dodała.

Zapisy online dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, chcących stać się częścią Strefy Społecznej, zainicjowano we wtorek, 14 marca. Z zapowiedzi urzędników wynika, że, jak co roku, organizacje pozarządowe tworzące Strefę Społeczną otrzymają grant ułatwiający im pokrycie kosztów zrealizowania własnego programu. Dofinansowanie na trzydniowe wydarzenie ma wynosić 2,5 tysiąca złotych.


– Trudno sobie dziś wyobrazić nasze publiczne życie bez organizacji społecznych, a wtedy, w ‘89 roku, wcale nie było to takie oczywiste. Dlatego tak ważny jest ich głos i obecność tu, w Gdańsku. Istotny jest także ich udział w debatach, podczas których chcemy rozmawiać o tym, co nie funkcjonuje, i jaki mają pomysł, by to naprawić. Ważne jest, żebyśmy współtworzyli instytucje publiczne, instytucje prywatne, instytucje społeczne – zadeklarowała Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności.

Święto Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku. Co w programie?

Zgodnie z planami, od piątku, 2 czerwca do niedzieli 4, czerwca w Strefie Społecznej odbędą się dostępne dla mieszkańców Gdańska i turystów warsztaty oraz debaty. Będzie to jeden z elementów szerszego programu Święta Wolności i Praw Obywatelskich, organizowanego przez miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności i Fundację Gdańską.


– Jak co roku, przy okazji Święta Wolności i Praw Obywatelskich organizujemy Strefę Społeczną. Jednocześnie wracamy do dobrej tradycji roku 2019, czyli jej powiększenia. W tym roku przygotowujemy miejsce dla 200 organizacji pozarządowych i ruchów nieformalnych. Zapraszamy wszystkie NGO-sy z Pomorza i całej Polski do współuczestniczenia i współtworzenia tego wydarzenia. Co ważne, tegoroczne obchody rozpoczynamy świętem „Solidarni w rozwoju”. Chcemy, by tych kilkuset działaczy pozarządowych włączyło się w działania tego kongresu, dlatego wszyscy ci, którzy znajdą miejsce w naszej strefie, będą mogli być jego gośćmi – mówił Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama