Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Starogard Gdański będzie miał miasteczko ruchu drogowego

Na przełomie lipca i sierpnia w Starogardzie Gdańskim ruszy budowa miasteczka ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej nr 3. Wcześniej wykonawca wyznaczy trzy nowe przejścia dla pieszych w ciągu ulic ks. Kalinowskiego i Świętojańskiej. Miasteczko powinno być gotowe jeszcze w tym roku.
Starogard Gdański będzie miał miasteczko ruchu drogowego
Przykładowe rozwiązania dla miasteczka rowerowego zastosowane w Poznaniu

Autor: UM Starogard

Szacowana wartość całego zadania to ponad 750 tys. zł.

- Prawie 70 tys. zł miasto zapłaci za wyznaczenie trzech dodatkowych przejść dla pieszych i budowę chodników pomiędzy nimi - informuje Magdalena Dalecka, rzeczniczka starogardzkiego magistratu. - Na budowę miasteczka rowerowego miastu udało się pozyskać ponad 450 tys. zł z Funduszu Spójności. Inwestycję w trybie „zaprojektuj i wybuduj” zrealizuje firma Strabag z Pruszkowa, która w przetargu zaproponowała najkorzystniejszą ofertę. 


Umowa z wykonawcą zawarta została 9 marca. Na realizację zadania firma ma 8 miesięcy. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie miasteczko będzie służyło mieszkańcom najprawdopodobniej od przełomu października i listopada. Pierwszym punktem do realizacji dla firmy Strabag będzie sporządzenie projektu. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń – prawdopodobnie na przełomie lipca i sierpnia, rozpocznie budowę miasteczka. Jednak już na wiosnę wykonawca planuje wyznaczyć trzy przejścia dla pieszych. Dwa powstaną w ciągu ulicy ks. Kalinowskiego i jeden w ul. Świętojańskiej. Między nimi wybudowane zostaną chodniki. 

Pojawią się tam zminiaturyzowane jezdnie o nawierzchni bitumicznej ze skrzyżowaniami równorzędnymi, skrzyżowaniem z drogą podporządkowaną, skrzyżowaniem z pierwszeństwem łamanym, skrzyżowaniem z ruchem okrężnym oraz skrzyżowaniem z sygnalizacją świetlną.

Miasteczko rowerowe powstanie przy Szkole Podstawowej nr 3 na terenie o powierzchni ponad 1,8 ha. Pojawią się tam zminiaturyzowane jezdnie o nawierzchni bitumicznej ze skrzyżowaniami równorzędnymi, skrzyżowaniem z drogą podporządkowaną, skrzyżowaniem z pierwszeństwem łamanym, skrzyżowaniem z ruchem okrężnym oraz skrzyżowaniem z sygnalizacją świetlną. 

Powstaną odcinki dla ruchu jednokierunkowego i mini przejazd kolejowy. Przy jezdniach wybudowane zostaną chodniki, przejścia dla pieszych, w tym z sygnalizacją świetlną oraz przejścia wyniesione. Teren miasteczka zostanie oświetlony lampami parkowymi z oprawami LED z regulacją mocy i możliwością ograniczenia świecenia w godzinach nocnych. Teren zostanie uporządkowany, pojawi się mała architektura oraz kamery monitorujące.


Wykonawca doposaży także szkołę w narzędzia edukacyjne z zakresu ruchu drogowego takie, jak: symulator roweru z wymiennym modułem UTO (urządzenie transportu osobistego), dwie hulajnogi elektryczne, trenażer reakcji czasu, symulator zderzenia oraz symulator przejścia dla pieszych. Wiceprezydent Błędzki podkreślił, że każda pomoc dydaktyczna jest niezwykle ważna dla budowania świadomości dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznych zachowań na drodze. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama