Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Zmiany we władzach Gdańskich Wodociągów. PiS: Ludzie bliscy Dulkiewicz

Magdalena Rusakiewicz, była rzeczniczka Saur Neptun Gdańsk oraz Dariusz Słodkowski, w przeszłości związany z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi, uzupełnili skład zarządu Gdańskich Wodociągów.
Zmiany we władzach Gdańskich Wodociągów. PiS: Ludzie bliscy Dulkiewicz
(fot. Saur Neptun Gdańsk)

Gdańskie Wodociągi to najmłodsza ze spółek z większościowym udziałem miasta. Powstała w styczniu 2023 r. na bazie kapitału odkupionego od francuskiego właściciela Saur Neptun Gdańsk. Przejęcie systemu zaopatrywania w wodę oraz odprowadzania ścieków, kosztowało samorząd prawie 44 mln zł. Miasto przekonuje -  od września 2021 r., gdy poinformowano o zamiarze zakończenia współpracy z Francuzami - że transakcja przyniesie realne korzyści finansowe oraz zapewni pełną kontrolę w zakresie dostaw wody. Dwa miesiące po uruchomieniu Gdańskich Wodociągów opozycja w radzie miasta grzmi, że służyło to wyłącznie obsadzeniu zwolnionych stanowisk.


Kontrowersje wzbudziły już wcześniejsze nominacje do rady nadzorczej. Znalazły się w niej głównie osoby z kierowniczych stanowisk w urzędzie. Do organu kontrolnego Gdańskich Wodociągów powołano wiceprezydenta Gdańska Piotra Kryszewskiego, skarbnik miasta Izabelę Kuś, sekretarz miasta Danutę Janeczek, dyrektor wydziału polityki gospodarczej Iwonę Bierut, a także wiceprezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich Pawła Orłowskiego, Magdalenę Mistat z Europejskiego Centrum Solidarności oraz prawnika Krzysztofa Kochanowskiego. O kolejnych powołaniach poinformowano w środę, 15 marca. Do zarządu spółki dołączyła była rzeczniczka Saur Neptun Gdańsk Magdalena Rusakiewicz oraz Dariusz Słodkowski, dotychczasowy wicedyrektor Międzynarodowych Targów Gdańskich. Decyzja zapadła 10 marca, na posiedzeniu rady nadzorczej spółki.

- Powołanie pani Rusakiewicz i pana Słodkowskiego do zarządu Gdańskich Wodociągów to kolejny milion złotych, wydany na wynagrodzenia organów spółki - krytykuje radny Przemysław Majewski z PiS. - Nie mają oni doświadczenia w spółkach kapitałowych, są po prostu blisko związani z prezydent Dulkiewicz czy to przez Platformę Obywatelską jak pan Słodkowski, czy przez prywatne relacje z dyrektorem biura prezydent Dulkiewicz, jak pani Rusakiewicz. Szkoda, że za to wszystko zapłacą gdańszczanie planowaną kolejną podwyżką za wodę i ścieki.

Nie mają doświadczenia w spółkach kapitałowych, są po prostu blisko związani z prezydent Dulkiewicz czy to przez Platformę Obywatelską jak pan Słodkowski, czy przez prywatne relacje z dyrektorem biura prezydent Dulkiewicz, jak pani Rusakiewicz. Szkoda, że za to wszystko zapłacą gdańszczanie planowaną kolejną podwyżką za wodę i ścieki.

Przemysław Majewski / radny PiS


Przed objęciem stanowiska wicedyrektora w MTG w 2020 r., Dariusz Słodkowski pracował przez kilka lat w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni, na stanowisku kierownika działu użytkowania przestrzeni publicznej. Odpowiadał tam m.in. za wdrażanie pierwszej w Polsce uchwały krajobrazowej. W latach 2010-2014 był miejskim radnym. Z kolei Magdalena Rusakiewicz to była dziennikarka Dziennika Bałtyckiego i w przeszłości pracownica zespołu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Ukończyła studia Executive Master Businnes of Administration (MBA), a wcześniej dziennikarstwo oraz zarządzanie organizacją na Politechnice Gdańskiej.

Rzeczywistość zmienia się na naszych oczach, rosnące w ekspresowym tempie ceny energii stają się problematyczne dla każdej spółki komunalnej, dlatego potrzebujemy menedżera, który będzie odpowiadał za proces samowystarczalności energetycznej. Pan Dariusz ma doświadczenie w różnych projektach specjalnych, a do tego bardzo dobrze zna możliwości miasta Gdańska i spółek komunalnych

Izabela Kuś / przewodnicząca rady nadzorczej

Przedstawiciele Gdańskich Wodociągów przekonują o słuszności wyboru dwojga nowych członków zarządu spółki.

- Rzeczywistość zmienia się na naszych oczach, rosnące w ekspresowym tempie ceny energii stają się problematyczne dla każdej spółki komunalnej, dlatego potrzebujemy menedżera, który będzie odpowiadał za proces samowystarczalności energetycznej. Pan Dariusz ma doświadczenie w różnych projektach specjalnych, a do tego bardzo dobrze zna możliwości miasta Gdańska i spółek komunalnych – mówi Izabela Kuś, przewodnicząca rady nadzorczej. – Z kolei pani Magdalena Rusakiewicz zastąpi poprzednią wiceprezes, która zakończyła pracę w naszej firmie. Bardzo dobrze zna spółkę, ma spore doświadczenie w obszarze relacji z klientem, będzie również odpowiadała za kwestie marketingu, komunikacji i relacji z pracownikami.

W Gdańskich Wodociągach bez większego echa przeszło jedynie powołanie prezesa spółki, którym został Jacek Kieloch. Wcześniej wiceprezes SNG, a od lipca 2022 r. prezes tej spółki, związany jest z firmą od 27 lat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama