Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Oddali hołd zamordowanym działaczom z Wolnego Miasta Gdańska

Polacy podczas drugiej wojny światowej zapłacili wielką daninę krwi i choćby przez pamięć o naszej męczeńskiej przeszłości nigdy nie będzie naszej zgody na terror, mordowanie ludzi, bestialstwo - mówiła Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska podczas uroczystości upamiętniającej pomordowanych polskich działaczy z Wolnego Miasta Gdańska.
Oddali hołd zamordowanym działaczom z Wolnego Miasta Gdańska

Autor: Piotr Wittman | gdansk.pl

Uroczystości w 83. rocznicę egzekucji 67 polskich działaczy z Wolnego Miasta Gdańska odbyły się na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie.

- Spotykamy się, by oddać hołd pomordowanym polskim działaczom, obywatelom Wolnego Miasta Gdańska - mówiła przewodnicząca RMG.  - W marcu 1940 roku Niemcy pozbawili życia najbardziej aktywnych polskich działaczy społecznych i zawodowych - ludzi, którzy swoje życie poświęcili Gdańskowi i Polsce. Byli w różnym wieku i mieli różne zawody, łączyło ich jedno - wszyscy byli Polakami, pracowali dla Polski. To była ich jedyna wina. Łączyło ich także to, że byli cywilami i każdy z nich miał swoje życie, rodzinę i plany na przyszłość. Jednego dnia to wszystko zniszczyła wojna. 


Jak zauważyła Agnieszka Owczarczak, oddając hołd ofiarom mordu sprzed 83 lat, nie sposób nie myśleć o sąsiadach z Ukrainy.

 - Wojska rosyjskie w sposób niezwykle okrutny rozprawiają się dzisiaj z ludnością cywilną Ukrainy - mówiła przewodnicząca. - Mordują, torturują, gwałcą. Niewinni ludzie ponoszą śmierć tylko dlatego, że są Ukraińcami, że kochają swoją ojczyznę. Czujemy solidarność z cywilnymi mieszkańcami miast, które w wyniku działań rosyjskich wojsk zmieniły się w wielkie cmentarze. 

Agnieszka Owczarczak podkreśliła, że Polacy podczas drugiej wojny światowej zapłacili wielką daninę krwi i choćby przez pamięć o tej męczeńskiej przeszłości nigdy nie będzie zgody na terror, mordowanie ludzi, bestialstwo. 

- Nigdy nie zapomnimy o zamordowanych działaczach Polonii Wolnego Miasta Gdańska, nigdy nie zapomnimy o ofiarach zza naszej wschodniej granicy - zaznaczyła przewodnicząca. - Zawsze będziemy solidaryzować się z narodem ukraińskim.

Uroczystości zwieńczyła wspólna modlitwa w intencji pomordowanych. Pod pomnikiem poświęconym ofiarom złożono kwiaty i zapalono znicze. Uroczystość zorganizowana w ceremoniale wojskowym, odbyła się po raz drugi i została wpisana do kalendarza wydarzeń rocznicowych i patriotycznych organizowanych w Gdańsku. 

Pogrzeb działaczy zamordowanych w lesie w pobliżu obozu koncentracyjnego Stutthof odbył się na zaspiańskim cmentarzu 4 kwietnia 1947 roku po ekshumacjach przeprowadzonych w miejscu mordu. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama