Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pomorski Spacerownik Artystyczny. Co warto zobaczyć w marcu i kwietniu ?

Marzec to moment przełomu. Część z nas marzy już o pierwszych ciepłych dniach wiosny, a inni starają się nacieszyć ostatnimi dniami prawdziwej zimy. W obu przypadkach zachęcamy, by energię pochodzącą z aury za oknem przekuć na poszukiwania artystycznych inspiracji na kolejne miesiące. Serdecznie zapraszamy na zestawienie wydarzeń artystycznych na terenie Pomorza, na które warto zwrócić uwagę w najbliższych tygodniach.
Pomorski Spacerownik Artystyczny. Co warto zobaczyć w marcu i kwietniu ?

Autor: materiał prasowy

Fantine Andrès | Francisco Peró Domeyko | Anna Kędziora – Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, 03.02.2023 - 26.03.2023 r.  

Dla miłośników sztuki nie ma niczego ciekawszego niż możliwość obserwowania interakcji pomiędzy twórcami podejmującymi ten sam temat w swojej pracy. Wydarzenie organizowane w gdańskiej Łaźni jest unikalną okazją do obejrzenia trzech odrębnych wystaw w jednym czasie przygotowanych przez trójkę wybitnych twórców: Fantine’a Andrèsa, Francisco Peró Domeyko i Annę Kędziorę. Punktem łączącym wszystkie ekspozycje jest wspólny temat środowiska i zmian krajobrazu. Chilijski artysta w swojej pracy wideo opowie o pustyni Atacama w Chile i skutkach działań człowieka na jej marsjański krajobraz, Fantine Andrès zaprezentuje rysunki  poruszające temat zmian klimatycznych zaobserwowanych w rodzimym Strasburgu oraz podczas pobytu w Gdańsku, a Anna Kędziora pokaże fotografie oraz obiekty związane z jej poszukiwaniami skupionymi na rzece Ren – rzece pracującej, jednej z najbardziej ruchliwych dróg wodnych w Europie, powstałe w wyniku pobytu rezydencyjnego jesienią 2022 roku. Wystawa Fantine Andrès i Anny Kędziory powstała w efekcie 3-miesięcznych rezydencji odbytych jesienią 2022, w ramach prowadzonego od 2011 roku projektu wymian rezydencji artystycznych przez stowarzyszenie Apollonia – European Art Exchanges ze Strasbourga, Miasto Strasbourg, Miasto Gdańsk oraz Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA.

7. Gdańskie Biennale Sztuki, Gdańska Galeria Miejska, 03.02.2023-16.04.2023 r.

Gdańskie Biennale Sztuki  zagości w Gdańskiej Galerii Miejskiej już po raz siódmy. Wydarzenie to jest okazją, aby zaprezentować w ramach jednej ekspozycji twórczość kilkudziesięciu artystek i artystów mieszkających i tworzących w województwie pomorskim. Z punktu widzenia odwiedzających biennale jest niezwykłą możliwością do uważnego przyjrzenia się różnym postawom artystycznym, technikom pracy, a także zmianom zachodzącym pomiędzy kolejnym pokoleniami twórców. Pierwsza edycja GBS miała miejsce w 2010 roku i od tego czasu wrosła już na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń artystycznych związanych z Gdańskiem. Podobnie jak w poprzednich edycjach i w tym roku, na wystawie będzie dominować malarstwo, ale wyjątkowo licznie reprezentowane są też obiekty oraz instalacje wideo i audio. Zakres tematyczny dzieł prezentowanych podczas siódmej edycji wydarzenia jest jak zwykle bardzo zróżnicowany. Z jednej strony pojawiły się tu prace społecznie zaangażowane, analizujące konteksty kulturowe, zanurzone w odległych epokach, z drugiej zaś spora ilość prac, które jakby na przekór wszystkiemu posługując się humorem, proponuje ironiczne spojrzenie na rzeczywistość. Spośród 30 tegorocznych finalistów Gdańskiego Biennale Sztuki ogólnopolskie jury wyłoni zwycięzców siódmej edycji.

I love Kociewie – Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, 17.02.2023-12.09.2023 r.

Teorii dotyczących nazwy Kociewie jest przynajmniej kilka, a historycy wciąż spierają się, która z nich jest najbliższa prawdzie. Począwszy od "Gociewia", czyli terenów zamieszkiwanych przez dawnych Gotów, przez "kociełki" - czyli kotlinki w pagórkowatej okolicy, "kocze/kucze" czyli prowizorycznego domostwa, po "końcewie", jak Kaszubi nazywali tereny na południe od swojego regionu. Fakty są takie, że tereny rozciągające się od powiatu gdańskiego po chojnicki na linii Tczew - Starogard Gdański - Świecie zamieszkuje teraz około 340 tys. ludzi, a Kociewiacy, obok Kaszubów, to jedna z ważniejszych grup społecznych na Pomorzu. Teraz, dzięki wystawie organizowanej w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku odwiedzający będę mieli szansę lepiej poznać historię i kulturę tego pięknego regionu. Na ekspozycji zobaczyć będzie można m.in. kociewskie stroje, hafty, tradycyjne przedmioty codziennego użytku, instrumenty muzyczne, rzeźby i obrazy regionalnych twórców. Co ciekawe, według spisu powszechnego Kociewiacy są 22. grupą pod względem liczebności, która deklaruje tożsamość inną od ogólnej polskiej. Za nimi są tak znane grupy jak Górale, Wielkopolanie, Mazurzy, Ślązacy Cieszyńscy czy Zagłębiacy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama