Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jest umowa na wykonanie dokumentacji rewitalizacji Parku Miejskiego w Tczewie

Nabierają tempa prace rewitalizacyjne w Parku Miejskim w Tczewie. W środę, 29 marca prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki oraz Piotr Doniec z firmy BD Piotr Doniec z Warszawy podpisali umowę na wykonanie dokumentacji budowlano-wykonawczej dotyczącej rewitalizacji Parku Miejskiego. Koszt tego zadania to blisko 298 tys. zł. Dokumentacja ma być gotowa w ciągu 240 dni.
Park Miejski w Tczewie

Autor: Andrzej Połomski

Park Miejski w Tczewie będzie jak nowy. Jest umowa

Dokumentację budowlano-wykonawczą dotyczącą rewitalizacji Parku Miejskiego w Tczewie wykona firma BD Doniec z Warszawy. Ma na to 240 dni. Umowę podpisano w środę, 29 marca w Tczewie.

– Przede wszystkim zajmiemy się przebudową układu komunikacyjnego parku – mówi Piotr Doniec. – Także przebudową części rekreacyjnej, oczka wodnego do fontanny, zaprojektowaniem nowego systemu oświetlenia parku i kilku obiektów budowlanych, rekreacyjnych.

Park Miejski w Tczewie będzie jak nowy. Co się zmieni?

W koncepcji starano się przywrócić dawny układ komunikacji w parku, na podstawie historycznych map, zdjęć i śladów w terenie. Wszystkie alejki staną się ciągami pieszymi, zaś ruch rowerowy będzie się odbywał poza granicami parku.

Najprawdopodobniej zniknie amfiteatr. Jednak, czy tak się stanie, zależeć będzie od decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, bowiem Park Miejski w Tczewie jest objęty ochroną konserwatorską.

– W południowo-zachodniej części parku planuje się, po przeniesieniu elementów zegara słonecznego w inne miejsce, stworzenie polany piknikowej z leżakami, altaną piknikową, kawiarenką i placami zabaw dla dzieci – mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego magistratu. – Projektantka zaproponowała, aby w miejscu dotychczasowego amfiteatru powstała letnia, niewielka scena dla kameralnych koncertów, zaś amfiteatralna polana, po usunięciu obecnych siedzisk, wyposażona została w drewniane ławki i leżaki, sprzyjające wypoczynkowi i uczestniczeniu w występach. Zniknie ogrodzenie wydzielające teren amfiteatru.

Słynne w Tczewie żabki zostaną, zapowiadają się jednak zmiany. Oczko wodne otrzyma naturalne dno, które umożliwi posadzenie na brzegu roślin wodnych, bagiennych i nadbrzeżnych. Przy półkolistych ławkach po obu stronach zbiornika przywrócone zostaną nasadzenia rosnących tam dawniej wierzb płaczących. Obecnie pozostała tylko jedna i znajduje się w bardzo złym stanie.

– W budynku mieszkalnym przy ZWiK, w pobliżu zbiornika, mogłaby powstać restauracja – wyjaśnia rzeczniczka. – W południowej, najmłodszej i nieco zacienionej części parku powstanie ścieżka przyrodnicza. Umieszczono tam plac zabaw dla młodzieży, m.in. z dużą piramidą wspinaczkową. Przy dawnej ścieżce rowerowej powstanie ścieżka zdrowia, zaś nieco dalej na północ przewidziane są siłownia na wolnym powietrzu oraz jeszcze jeden plac zabaw dla dzieci.


We wschodniej części parku, dawniej należącej do sąsiadującej z nim szkoły, powstanie płytki zbiornik wodny, który, dzięki systemowi niewysokich fontann, będzie stanowił wodny plac zabaw dla dzieci. Tam również znajdzie się labirynt z niewysokich krzewów.

Z koncepcją rewitalizacji można się zapoznać na stronie Urzędu Miejskiego w Tczewie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama