Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Dlaczego zniknęły tysiące Kaszubów? Stanowisko Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Nie milkną komentarze po ogłoszeniu wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego 2021. Z danych GUS wynika, że przez dziesięć lat osób deklarujących kaszubską przynależność narodową lub etniczną spadła z 233 tys. do niecałych 177 tys. Przed kilkoma dniami stanowisko w tej sprawie opublikował Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Dlaczego zniknęły tysiące Kaszubów? Stanowisko Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

W Narodowym Spisie Powszechnym z 2011 roku 233 tysięcy osób zadeklarowało kaszubską przynależność narodową lub etniczną. Niemalże połowa z nich -  108 tys. - stwierdziła, że w kontaktach domowych używa języka kaszubskiego. Wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego 2021 r. przynoszą już nieco inne liczby. Okazuje się, że kaszubską przynależność narodową lub etniczną obecnie deklaruje niespełna 177 tys. ankietowanych, zaś  88 tys. osób używa w domu języka kaszubskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dziesiątki tysięcy Kaszubów „wyparowało”? Zaskakujące wyniki spisu powszechnego

Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego ustosunkował się do tych danych. W stanowisku podjętym 22 kwietnia br. ZG ZKP, przypomina wyniki spisu z 2011 i wstępne wyniki z 2021 r. i zaznacza , że pytania w kwestionariuszu w dotychczasowych spisach w zakresie języka/języków były identyczne.

Dalej czytamy :"Środowisko kaszubsko-pomorskie z niecierpliwością oczekuje już od dwóch lat pełnych wyników dotyczących deklaracji tożsamościowych oraz języka używanego w kontaktach domowych zebranych podczas spisu powszechnego z 2021 r. Ubolewamy nad tym, że pomimo zastosowania przez GUS w spisie nowoczesnych narzędzi informatycznych, nadal nie otrzymaliśmy danych opisujących sytuację w poszczególnych gminach, gdyż dopiero one pociągają za sobą możliwość skorzystania z uprawnień przewidzianych w ustawie o mniejszościach oraz języku regionalnym".

W dalszej części ZG ZKP dziękuje 176 tysiącom osób, które wykonały dodatkowy wysiłek, by zademonstrować swoją kaszubszczyznę, setkom aktywistów promujących spis i pomagającym pokonać przeszkody przy jego wypełnianiu oraz organizacjom i instytucjom, uczestniczącym w "prokaszubskiej kampanii spisowej". Wyrażono także nadzieję, że po przeanalizowaniu pełnych wyników spisu będzie można wypracować wspólne działania, pomagające odwrócić niekorzystny trend.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama